Rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk zostanie patronem jednej z ulic w mieście

2024-10-21 10:11 aktualizacja: 2024-10-21, 12:33
Rzeźba Jerzego Grygorczuka. Fot. PAP/Andrzej Rybczynski
Rzeźba Jerzego Grygorczuka. Fot. PAP/Andrzej Rybczynski
Rzeźbiarz związany z Białymstokiem, autor wielu prac w przestrzeni miasta Jerzy Grygorczuk zostanie patronem jednej z ulic - zdecydowali w poniedziałek radni miejscy. Grygorczuk jest autorem m.in. pomnika Obrońców Białegostoku, Krzyża Katyńskiego czy pomnika Marii Konopnickiej.

Na poniedziałkowej sesji rady Białegostoku radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia Jerzego Grygorczuka jednej z ulic na osiedlu Jaroszówka.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały, przyjęcie tej propozycji będzie "wyrazem zachowania pamięci o artyście i jego dorobku artystycznym".

Jerzy Grygorczuk urodził się w 1944 roku w Białymstoku, zmarł w 2022 roku. Ukończył ASP w Gdańsku. W latach 70. pracował jako plastyk miasta w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Od 2000 roku związany był zawodowo z Politechniką Białostocką. Jak przypomniano w uchwale o jego dorobku artystycznym, artysta miał na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz ponad sto zbiorowych, a także liczne realizacje pomnikowe i rzeźbiarskie.

Wśród prac zrealizowanych w przestrzeni Białegostoku można wymienić m.in. pomnik Obrońców Białegostoku znajdujący się w rejonie skrzyżowania ulic al. Jana Pawła II i Wysoki Stoczek, pomnik Marii Konopnickiej przy zespole szkół przy ul. Konopnickiej oraz pomnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okolicach ul. Akademickiej. Grygorczuk jest też autorem m.in. płaskorzeźby "Polifonia" na fasadzie budynku byłej siedziby Podlaskiej Opery i Filharmonii przy ul. Podleśnej, Carskich Wrót w białostockiej cerkwi Hagia Sophia przy ul. Trawiastej, Krzyża Katyńskiego znajdującego się w parku Konstytucji 3 Maja, a także wystroju Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na osiedlu Wysoki Stoczek.

Rzeźbiarz zrealizował też prace w innych miejscowościach w regionie, m.in. pomnik Orła Białego w Tykocinie, pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce czy Drogę Krzyżową przy kościele w Narewce.

"(Grygorczuk) pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny. Jego prace są na stałe wpisane w białostocki i podlaski krajobraz. Był lubianym i szanowanym wykładowcą. Wykształcił wielu studentów, chętnie dzieląc się z nimi swoją wrażliwością i umiejętnościami. Był promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych realizowanych na kierunku architektura krajobrazu. Talentem plastycznym wspomagał także działania realizowane na uczelni" - napisano w uzasadnieniu uchwały.(PAP)

swi/ miś/ ep/