Pasterze z Kirgistanu, wraz z rodzinami, powinni przybyć na Sardynię w przyszłym roku. Ta śródziemnomorska wyspa znana jest z produkcji sera pecorino, w tym odmiany pecorino sardo, z mleka owczego.
Według danych udostępnionych przez władze regionalne między 2019 a 2020 rokiem populacja wyspy spadła z 1 587 413 do 1 509 044. Zjawisko to najbardziej dotknęło obszary wiejskie Sardynii. Wiele osób zaniepokoiła możliwość zaniknięcia typowych dla wyspy tradycji, w tym produkcji mleka, w miarę starzenia się lokalnych pasterzy i opuszczania jej przez młodzież.
"Władze lokalne znalazły jednak rozwiązanie: import pasterzy z Kirgistanu" - zauważa Euronews.
Według Coldiretti Kirgistan to kraj o podobnych tradycjach pasterskich do tych sardyńskich. Od wieków tamtejsza ludność zajmuje się hodowlą owiec.
Kirgiscy pasterze będą goszczeni w małych ośrodkach wiejskich na Sardynii, gdzie początkowo przejdą praktykę zawodową, która później może się zamienić w długoterminowy kontrakt. Towarzyszyć im będą także osoby pomagające im zintegrować się z lokalną kulturą i społecznością.
Ostatecznym celem, jeśli projekt pilotażowy zakończy się sukcesem, będzie sprowadzenie na Sardynię tysięcy kirgiskich pasterzy. (PAP)
nl/