Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował w przesłanym PAP komunikacie, że wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu.
"Właśnie dlatego trwa akcja 'Wrzucaj bez worka'. Pierwszy jej etap dotyczył prawidłowej segregacji papieru. Teraz przyszedł czas na kolejny, w którym mieszkańcy informowani są tym jak postępować z odpadami szklanymi. W różnych częściach miasta pojawią się materiały graficzne nawiązujące do tematu tej odsłony akcji. Będą one eksponowane m.in. na cityligtach, wiatach przystankowych oraz na ekranach zamontowanych w miejskich autobusach i tramwajach" – dodał Sieliwończyk.
Gdański magistrat przekonuje, że właściwa segregacja odpadów to ważny krok w kierunku poprawy jakości odpadów, które trafiają do Zakładu Utylizacyjnego.
"Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło czy odpady bio. Właśnie dlatego realizowana jest akcja edukacyjno-informacyjna 'Wrzucaj bez worka'. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to niepożądane zjawisko" - podał urząd miasta w przesłanym PAP komunikacie.
Zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski podkreślił, że ramach akcji mieszkańcy są namawiani, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe.
Choć segregacja szkła wydaje się najmniej skomplikowana, bo w tej frakcji powinny znaleźć się wyłącznie butelki i słoiki, to nadal jakość tego odpadu nie jest idealna. Jednym z problemów są właśnie plastikowe worki, które stanowią zanieczyszczenie, a w konsekwencji utrudniają efektywny recykling. W 2022 roku zostało zebrane 12,2 ton szkła, To o 3 proc. więcej niż w 2021 r. i o blisko 6 proc. więcej niż w roku 2020. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kw/