O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sejmowe komisje finansów za odrzuceniem poprawek do projektu noweli ws. składki zdrowotnej

Sejmowe komisje finansów publicznych i zdrowia zarekomendowały w czwartek odrzucenie poprawek oraz wniosku o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ma to kosztować budżet 4,6 mld zł, a przepisy obowiązywać od początku 2026 r.

Budynek Sejmu w stolicy. Fot. PAP/Albert Zawada
Budynek Sejmu w stolicy. Fot. PAP/Albert Zawada

Projekt noweli ustawy ws. składki zdrowotnej wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.

W środę odbyło się drugie czytanie projektu, w czwartek zajęły się nim komisje. Projekt nie znalazł się jednak w czwartkowym bloku głosowań, które zaplanowano na godz. 13.15. Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych poseł Janusz Cichoń (KO) przekazał PAP, że sprawozdanie komisji z czwartkowego posiedzenia zostało przekazane do Prezydium Sejmu, a brak projektu ws. składki zdrowotnej w harmonogramie głosowań może wynikać z kwestii technicznych.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rządowy projekt z autopoprawką: niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców w 2025 r.

Podczas drugiego czytania projektu, poprawki wniósł klub Konfederacja. Przewidują, one że dla osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie byłaby naliczana dodatkowa składka w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia - jeżeli ich wynagrodzenie przekroczy ten wskaźnik. Wiosek o odrzucenie projektu złożyło z kolei koło Razem.

Poparcie dla projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wyrażały w środę kluby PiS, KO, Polska 2050-TD oraz PSL-TD. Przeciw była Lewica i koła Republikanie oraz Razem.

"Minister zdrowia nie może zaakceptować obniżenia składki zdrowotnej"

W środę ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że "na pewno" nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej. Jak mówiła, jest po rozmowach z Ministerstwem Finansów i jej zdaniem NFZ "z pewnością tego nie udźwignie". "Minister zdrowia nie może zaakceptować obniżenia składki zdrowotnej" - podkreśliła. Dodała, że Polacy są społeczeństwem starzejącym się, a wiek senioralny często wiąże się z wielochorobowością i oznacza to częste korzystanie z systemu ochrony zdrowia.

Według resortu finansów na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców; wyższe składki niż obecnie mieliby zapłacić podatnicy o największych przychodach rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

"Przedsiębiorcy na skali podatkowej i rozliczający się podatkiem liniowymi będą płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a po osiągnięciu dochodu powyżej 150 proc. wartości przeciętnego wynagrodzenia będą płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz 4,9 proc. od nadwyżki powyżej 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia" – wyjaśniała niedawno przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej ws. projektu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców Krystyna Skowrońska (KO).

Dodała, że w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów, będą oni płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku przekroczenia przez uzyskiwane przez nich przychody 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia będą płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz 3,5 proc. od nadwyżki powyżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową będzie to 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

"Nie zmienia się wysokość składki płaconej przez pracowników na etacie, nadal będzie to 9 proc., także w przypadku świadczeń emerytalnych nie ma zmian, nadal będzie to 9 proc." – dodała Skowrońska. (PAP)

bpk/ aop/ amac/gn/

Zobacz także

  • Senator Lewicy Piotr Woźniak, fot. PAP/Marcin Obara

    Biejat: będzie głosowanie ws. wykluczenia z klubu senatora Woźniaka

  • Senatorowie na sali obrad (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański

    Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja Senatu

  • Magdalena Biejat i Andrzej Duda. Fot. PAP/Rafał Guz, Albert Zawada

    Magdalena Biejat spotka się z prezydentem Dudą. Chodzi o składkę zdrowotną

  • Adrian Zandberg, fot. PAP/Marcin Gadomski

    Zandberg spotka się z prezydentem. Chce go przekonać do weta do ustawy o składce zdrowotnej

Serwisy ogólnodostępne PAP