Sesja tureckiego parlamentu po letniej przerwie. Wciąż nie wiadomo, kiedy głosowanie nad wnioskiem Szwecji do NATO

2023-10-01 20:23 aktualizacja: 2023-10-02, 09:22
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas otwarcia sesji parlamentu po letniej przerwie w Ankarze, fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas otwarcia sesji parlamentu po letniej przerwie w Ankarze, fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył w niedzielę sesję tureckiego parlamentu po letniej przerwie. W swoim przemówieniu nie wskazał jednak terminu, kiedy Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji zajmie się wnioskiem Szwecji o przystąpienie do NATO.

W lipcu przed szczytem NATO w Wilnie Erdogan wyraził zgodę na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do NATO.

Jednak pod koniec września prezydent stwierdził, że turecki parlament dotrzyma obietnicy ratyfikowania akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli rząd Stanów Zjednoczonych wywiąże się ze swoich zobowiązań i umożliwi sprzedaż Ankarze myśliwców F-16.

Wcześniej w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS Erdogan powiedział, że „organizacje terrorystyczne” wciąż demonstrują na ulicach Sztokholmu, a rząd szwedzki musi wywiązać się ze swoich obietnic względem Ankary. „Szwecja wprowadziła pewne poprawki legislacyjne, ale to nie wystarczy” – ocenił Erdogan. Sztokholm zobowiązał się wcześniej do wzmocnienia walki z organizacjami kurdyjskimi.

Po niedzielnym ataku zamachowca w Ankarze rząd Szwecji wyraził solidarność z Turcją. „Szwecja zdecydowanie potępia dzisiejszy atak terrorystyczny w Ankarze. Potwierdzamy nasze zaangażowanie w długoterminową współpracę z Turcją w zwalczaniu terroryzmu i życzymy szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia rannym” – napisał rząd w Sztokholmie na portalu X.

Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do NATO. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników. W lipcu Erdogan sugerował, że zgoda na wstąpienie Szwecji do NATO powinna wiązać się z otwarciem drogi Ankary do członkostwa w Unii Europejskiej. Turcja jest państwem kandydującym do wstąpienia do UE od 1999 r., ale jej starania o akcesję stanęły w miejscu z powodu niedemokratycznego zwrotu Ankary oraz sporów z należącym do UE Cyprem.

"Turcja nie oczekuje już niczego od UE, która kazała nam czekać u jej drzwi przez 40 lat (...) dotrzymaliśmy wszystkich obietnic złożonych UE, a ona prawie żadnej (...) nie będziemy tolerować nowych wymagań lub warunków w procesie akcesji Turcji" - mówił w niedzielę w tureckim parlamencie Erdogan.(PAP)

 

sma/