Zamówienia złożone w ramach kontraktów wynegocjowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) dotyczą amunicji artyleryjskiej 155 mm, jednego z najważniejszych typów amunicji w wojnie na Ukrainie.
Celem programu jest dostarczenie na Ukrainę miliona pocisków artyleryjskich i rakiet w ciągu roku.
Reuters wskazuje, że do tej pory zamówienia w dziedzinie obronności były w dużej mierze domeną poszczególnych rządów 27 państw członkowskich bloku.
„Siedem państw członkowskich złożyło już zamówienia na amunicję 155 mm w ramach przyspieszonej procedury EDA” – podała agencja w e-mailu w odpowiedzi na pytania Reutersa.
„Więcej zamówień, na przykład na potrzeby uzupełnienia zapasów krajowych, może zostać zrealizowanych w nadchodzących tygodniach i miesiącach” - dodano.
Agencja odmówiła podania nazw krajów, twierdząc, że ogłoszenie swoich zamówień należy do każdego rządu. W odpowiedzi na zapytanie Reutersa Ministerstwo Obrony Litwy potwierdziło, że jest jednym pańśtw, które zamówiły przez EDA amunicję dla Ukrainy.
EDA odmówiła również podania wartości i ilości zamówień, twierdząc, że większość informacji ma charakter poufny.
Stwierdzono jednak, że umowy dotyczyły zarówno kompletnych pocisków, jak i komponentów, takich jak zapalniki, pociski, ładunki i spłonki.
Składając zamówienia przed końcem tego miesiąca, kraje te będą uprawnione do ubiegania się o zwrot kosztów amunicji zakupionej dla Ukrainy z funduszu UE – Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
gn/