Siekierski: pomoc dla Ukrainy nie może się odbywać kosztem krajów przygranicznych

2024-06-25 17:03 aktualizacja: 2024-06-25, 22:46
Czesław Siekierski Fot. PAP/Rafał Guz
Czesław Siekierski Fot. PAP/Rafał Guz
Trzeba wspierać Ukrainę i ściśle współpracować w dziedzinie rolnictwa, ale pomoc nie może się odbywać kosztem państw przygranicznych - wskazał we wtorek minister rolnictwa Czesław Siekierski cytowany w komunikacie resortu po spotkaniu z przewodniczącymi komisji rolnictwa Polski, Litwy i Ukrainy.

"Pomoc dla Ukrainy nie może odbywać się kosztem krajów przygranicznych" – podkreślił Siekierski cytowany w komunikacie. Przypomniał, że od 1 stycznia 2025 r. Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Europy. "W swoich działaniach strona polska chce uwzględnić specyfikę sektora rolnego w różnych krajach Unii Europejskiej" - dodał.

Szef resortu spotkał się we wtorek z przewodniczącymi parlamentarnych komisji rolnictwa oraz przedstawicielami organizacji rolniczych krajów Trójkąta Lubelskiego: Polski, Litwy i Ukrainy. Uczestnicy spotkania potwierdzili gotowość do ścisłej współpracy w sprawach dotyczących rolnictwa, w tym handlu towarami rolno-spożywczymi. Podkreślono też solidarność i chęć kontynuowania wsparcia na rzecz strony ukraińskiej.

Minister Siekierski podsumował dotychczasową współpracę ze stroną ukraińską oraz litewską, a także poinformował uczestników o dyskusjach, które odbyły się w poniedziałek na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli - poinformowało MRiRW. Zwrócił też uwagę na wyzwania, przed którymi stoi sektor rolny. Zaznaczył, że zboża z Ukrainy są potrzebne w krajach Południa Europy, takich jak Hiszpania lub Portugalia, natomiast nie w Polsce - czytamy w komunikacie.

Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mirosław Maliszewski poinformował, że wraz przewodniczącymi komisji ds. rolnictwa Ukrainy i Litwy w poniedziałek podpisał wspólną deklarację z trójstronnego spotkania delegacji parlamentarnych Litwy, Polski i Ukrainy.

W dokumencie wskazano, że przyczyną problemów na rynkach rolnych w Europie są agresywne i nieuprawnione działania strony rosyjskiej. Sygnatariusze wzywają też instytucje UE i państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu importu do Unii Europejskiej produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

Przedstawiciele organizacji rolniczych trzech krajów zwracali uwagę, że planowana akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej, do której należą Polska i Litwa, powinna być dobrze przygotowana i oparta o jasne, przejrzyste kryteria - przekazał resort rolnictwa.

Trójkąt Lubelski to trójstronna regionalna platforma współpracy, utworzona 28 lipca 2020 r. w Lublinie. Jej celem jest zacieśnienie współpracy politycznej, ekonomicznej, kulturalnej i społecznej między Litwą, Polską i Ukrainą. (PAP)

kno/