Sikorski: polsko-szwedzkie relacją są strategiczne, jesienią uaktualnienie wspólnej deklaracji

2024-06-25 17:37 aktualizacja: 2024-06-25, 20:56
Radosław Sikorski Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Radosław Sikorski Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że polsko-szwedzkie relacje są strategiczne i jesienią planowane jest podpisanie uaktualnionej wspólnej deklaracji z 2011 r. Podkreślił też, że na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie trzeba wysłać jasny przekaz o pełnej gotowości do kolektywnej obrony.

We wtorek w Warszawie szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billstromem.

Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że polsko-szwedzka współpraca jest "bliska i przyjacielska". "Mamy strategiczne relacje. Zgodziliśmy, że wspólna deklaracja polsko-szwedzka z 2011 roku (...) będzie nie tylko uaktualniona, ale będzie podniesiona na szczebel szefów rządów. Mamy nadzieję ją podpisać tej jesieni" - powiedział szef MSZ.

Dodał, że Polska i Szwecja są ważnymi partnerami gospodarczymi i w zeszłym roku obrót handlowy wyniósł 15 mld euro. Podkreślał współpracę obu krajów w dziedzinie przemysłu obronnego, a także zwrócił uwagę, że dołączenie Szwecji do NATO zwiększa bezpieczeństwo w obszarze Morza Bałtyckiego.

Sikorski przekazał, że najważniejszymi tematami rozmowy z Billstromem była wojna na Ukrainie oraz plany rozszerzenia UE.

"Polska i Szwecją będą wspierały tak Ukrainę jak i szczególnie Mołdawię" - powiedział szef polskiej dyplomacji. "Zgadzamy się, co do potrzeby długoterminowego, stabilnego wsparcia wojskowego i finansowego dla Ukrainy" - powiedział Sikorski.

Dodał, że na szczycie NATO w Waszyngtonie "musimy wysłać jasny przekaz o pełnej gotowości do kolektywnej obrony naszego regionu". Sikorski podkreślił, że potrzebujemy silnej roli Stanów Zjednoczonych.

Billstrom powiedział, że "dzisiaj mierzymy się z największymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa od szczytu zimnej wojny". "Polska i Szwecja zgadzają się, że musimy sprostać tym wyzwaniom, (...) musimy pogłębić współpracę dwustronną jako sojusznicy w ramach NATO" - powiedział szwedzki minister.

Zapowiedział, że Szwecja będzie wnosić od przyszłego roku wkład w wysuniętą obecność NATO w regionie Morza Bałtyckiego. "Polska i Szwecja są mocnymi partnerami i podzielamy przekonanie, że musimy mobilizować (inne kraje we) wsparciu dla Ukrainy, by była w stanie obronić się, aby była w stanie wstąpić do UE. Będzie wspierać Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba, do zwycięstwa" = zapewnił szwedzki minister.

Dodał też, że Szwecja i Polską będą współpracować w sprawach dotyczących Białorusi - wsparcia dla sił demokratycznych oraz o dalszej presji na reżim białoruski.

Billstrom podziękował też Polsce i Polakom za wsparcie dla jego kraju w drodze do członkostwa w NATO. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kno/