Śmierć byłego ambasadora Białorusi w Niemczech. "Praktycznie nie wychodził z przesłuchań"

2024-06-27 12:07 aktualizacja: 2024-06-27, 15:03
Samochody białoruskiej policji/zdjęcie ilustracyjne Fot. YAUHEN YERCHAK/PAP/EPA
Samochody białoruskiej policji/zdjęcie ilustracyjne Fot. YAUHEN YERCHAK/PAP/EPA
Były ambasador Białorusi w Niemczech Dzianis Sidarenka popełnił samobójstwo; był obiektem zainteresowania białoruskiej KGB i "nie wychodził z przesłuchań" – poinformował niezależny portal Nasza Niwa. Sidarenka został odwołany ze stanowiska ambasadora w marcu.

„Sidarenka popełnił samobójstwo, rzucając się z dużej wysokości z bloku w Mińsku” – podała Nasza Niwa, powołując się na anonimowe źródła.

Według nich po powrocie z misji w Niemczech Sidarenka „stał się obiektem zainteresowania Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB)”.

„(Praktycznie) nie wychodził z przesłuchań i badań poligrafem” – cytuje swoich rozmówców portal.

Jak zauważa, Sidarenka sprawował funkcję ambasadora „niezwykle długo” – od 2016 r. do 2024 r. W marcu został odwołany dekretem Alaksandra Łukaszenki. Po powrocie do kraju nie otrzymał nowego stanowiska w MSZ, chociaż kierowanie placówką w Niemczech to najwyższa liga ambasadorska - pisze Nasza Niwa.

Według niej zwiększona uwaga KGB dotyczy wszystkich zawodowych dyplomatów, którzy wracają do Mińska po pracy w UE. Nasza Niwa przypomina, że w listopadzie 2022 r. zmarł minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej, a w 2023 r. minister transportu Alaksiej Auramienka. W obu przypadkach nieoficjalnie jako możliwą przyczynę śmierci wskazywano samobójstwo.

Osoby w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.

Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20.

Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18.

W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

(PAP)

mar/