W sondażu zapytano, jakim wynikiem, w ocenie respondentów, zakończą się jesienne wybory parlamentarne.
Ponad połowa pytanych (w sumie 51,9 proc.) uważa, że więcej głosów w październikowym głosowaniu uzyska obóz rządzący, z czego 18,4 proc. jest zdania, że Zjednoczona Prawica jest w stanie samodzielnie utworzyć rząd, 29,3 proc. - że konieczny będzie koalicjant, a 4,2 proc. - że Jarosław Kaczyński wprawdzie wygra wybory, ale to opozycja będzie bardziej zdolna do uformowania nowego gabinetu.
Jak podkreślono, w przypadku Koalicji Obywatelskiej ankietowani są zdecydowanie bardziej sceptyczni w sprawie samodzielnych rządów - uważa tak jedynie 3,8 proc. osób, ale już w rząd koalicyjny wierzy więcej badanych (31,1 proc.).
13,2 proc. badanych nie miało zdania ws. możliwego wyniku wyborów.
Jeśli chodzi o przewidywania w podziale na wyborców partii, 53 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy wierzy w jej samodzielne rządy, a 39 proc. uważa, że konieczny będzie koalicjant.
8 proc. badanych, którzy zapowiadają głosowanie na opozycję, jest przekonanych, że Koalicja Obywatelska samodzielnie utworzy rząd, a połowa, że konieczny będzie koalicjant.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 18-20 sierpnia br. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, metodą CAWI&CATI 50/50.
Sondaż: Zjednoczona Prawica 40 proc. poparcia. Na KO chce głosować 31 proc. wyborców
Tymczasem z opublikowanego we wtorek sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 40 proc. badanych, na KO – 31 proc., na Konfederację – 11 proc., na Lewicę – 7 proc.
W opublikowanych wynikach badania 4 proc. wskazało na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 3 proc. na PSL. Kukiz'15 i Porozumienie odnotowały w badaniu po 1 proc. wskazań, a 2 proc. ankietowanych wybrało opcję "inne ugrupowanie".
W wariancie z Trzecią Drogą jako koalicją PSL i Polski 2050 głosować na nią chciałoby 6 proc. ankietowanych. Tu nie zmienia się poparcie dla ZP - 40 proc., a o 1 pkt. proc. wyższe jest poparcie dla KO (32 proc.), Konfederacji (12 proc.) i Lewicy (8 proc.). W tej opcji 1 proc. badanych wskazało Kukiz'15 i "Inne ugrupowania", a Porozumienie 0 proc.
Pytani w sondażu o udział w wyborach w 56 proc. odpowiedzieli, że zdecydowanie wzięliby w nim udział, a 12 proc. - że raczej tak by zrobiło, co oznacza, że frekwencja wyniosłaby 68 proc. Ne poszłoby do wyborów 24 proc. badanych, "zdecydowanie nie" - 15 proc., a 9 proc. "raczej nie". 8 proc. oceniło, że trudno powiedzieć, czy poszliby głosować czy nie.
Badanie zostało zrealizowane między 25 a 28 sierpnia przez internet - metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania próbie 1040 Polaków.
Autor: Aleksander Główczewski
(PAP)
jos/