O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż: więcej Duńczyków obawia się USA niż Korei Północnej

Prawie połowa Duńczyków uważa Stany Zjednoczone za zagrożenie, a 78 proc. sprzeciwia się sprzedaży Grenlandii - wynika z sondażu ośrodka YouGov opublikowanego przez brytyjski dziennik "The Guardian". Więcej Duńczyków uznaje za zagrożenie USA niż Koreę Północną lub Iran.

Widok na Kopenhagę Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX
Widok na Kopenhagę Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX

YouGov zrealizował badania w dniach 15–22 stycznia, w czasie wzrostu napięć między USA, Danią i jej terytorium autonomiczne Grenlandią, wywołanych przez prezydenta Donalda Trumpa, który w publicznych wypowiedziach mówił o przejęciu przez USA kontroli nad wyspą.

Więcej

Flagi Grenlandii Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX

Mieszkańcy Grenlandii wypowiedzieli się na temat przyłączenia do USA. Sondaż

Z sondażu wynika, że 46 proc. respondentów uważa USA za zagrożenie dla Danii, podczas gdy Koreę Północną ocenia tak 44 proc uczestników, a Iran - 40 proc. Poczucie zagrożenia ze strony Rosji jest znacznie powszechniejsze - deklaruje je 86 proc. badanych.

Blisko cztery piąte (78 proc.) respondentów zapowiada, że sprzeciwiliby się ewentualnej sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym, ale według 72 proc. finalną decyzję powinna podjąć Grenlandia, nie Dania.

Zamieszkana przez niespełna 60 tys. osób Grenlandia była od XVIII wieku kolonią Danii, od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku jest jej terytorium autonomicznym, a od niespełna dwóch dekad ma prawo samostanowienia. Zainteresowanie Trumpa przejęciem wyspy pojawiło się w okresie, kiedy istniejący już ruch niepodległościowy przybiera na sile - podkreślił brytyjski dziennik.

Trump już wcześniej wyrażał zainteresowanie się pozyskaniem Grenlandii dla USA. W 2019 r. oświadczył, że polecił sprawdzenie, jak Stany mogłyby wejść w posiadanie wyspy. Opisał sprzedaż jako "w zasadzie dużą transakcję (na rynku) nieruchomości".

Przed kilkoma dniami duński dziennik "Berlingske" opublikował wyniki badania na temat poglądów samych Grenlandczyków. Wynika z nich, że 85 proc. z nich nie chce, by wyspa stała się częścią USA, 6 proc. opowiada się za przyłączeniem do USA, a 9 proc. nie ma w tej kwestii sprecyzowanej opinii.(PAP)

os/ akl/ know/

Zobacz także

  • Lars Lokke Rasmussen. Fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT

    Szef duńskiej dyplomacji rozmawiał z Rubio w sprawie Grenlandii

  • Marco Rubio. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Rubio spotkał się z szefem duńskiego MSZ. Czy mówili o Grenlandii?

  • Mette Frederiksen na Grenlandii, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX

    Premierka Danii: USA nie przejmą Grenlandii

  • Jens-Frederik Nielsen, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/CHRISTIAN KLINDT SOELBECK

    Premier Grenlandii: Trump nie dostanie naszego kraju

Serwisy ogólnodostępne PAP