O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Starmer i Macron rozmawiali na temat ceł USA i sił na Ukrainie

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer rozmawiał w sobotę na temat ceł amerykańskich i ich wpływu na gospodarkę światową z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy omówili też piątkową wizytę szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie.

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL / POOL
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL / POOL

Jak przekazał urząd premiera W. Brytanii, przywódcy "zgodzili się, że wojna handlowa nie leży w niczyim interesie, ale wszystkie opcje powinny być na stole". W oświadczeniu dodano, że Starmer i Macron rozmawiali o wpływie ceł na gospodarkę i na bezpieczeństwo globalne, szczególnie w Azji Południowej.

Więcej

Chiny zapowiedziały, że odpowiedzą na cła nałożone przez USA. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Analityczka dla PAP: Chiny mogą szybciej niż Europa zareagować na amerykańskie cła

Macron w komentarzu na serwisie X poinformował, że wspólnie ze Starmerem potwierdzili "determinację, by ściśle koordynować stanowiska w trwających dyskusjach z prezydentem (USA) Donaldem Trumpem. Dodał następnie: "musimy pozostać zjednoczeni i zdecydowani, by chronić naszych obywateli i przedsiębiorstwa".

Wsparcie Ukrainy

Poinformował, że tematem rozmowy były wydarzenia na Ukrainie, w związku z wizytą szefów sztabów generalnych. "Kontynuujemy, razem z koalicją chętnych na rzecz Ukrainy, nasze rozmowy o długoterminowym wsparciu dla narodu ukraińskiego - po pierwsze, dla jego armii (...), po drugie, dla możliwych sił reasekuracyjnych rozmieszczonych za linią rozgraniczenia walczących stron, by odstraszyć wszelką nową agresję rosyjską" - napisał Macron.

Wielka Brytania została objęta przez USA cłami w wys. 10 proc., ale jej przemysłu motoryzacyjnego dotyczą cła w wys. 25 proc. nałożone przez USA na samochody osobowe, lekkie ciężarówki i części zamienne. Starmer powiedział w czwartek, że decyzja Stanów Zjednoczonych będzie miała wpływ na gospodarkę brytyjską, jak i światową. BBC podała, powołując się na wyliczenia analityków z londyńskiego think tanku Public Policy Research, że z powodu ceł, którymi został objęty brytyjski przemysł motoryzacyjny, pracę stracić może 25 tys. osób.

Francja w mniejszym stopniu niż inne kraje UE jest zależna od eksportu do USA - stanowi on 1,6 proc. francuskiego PKB. Jest on jednak bardzo ważny dla niektórych branż, jak: przemysł lotniczy, produkty luksusowe i alkohole. (PAP)

awl/ kar/gn/
 

Serwisy ogólnodostępne PAP