Co z debatą w Końskich? Jest głos ze sztabu Nawrockiego. "Sprawa jest otwarta"
Sprawa jest otwarta, cały czas obstajemy przy stanowisku, że pięć stacji telewizyjnych powinno wziąć udział w debacie kandydatów - powiedziała PAP rzeczniczka sztabu Karola Nawrockiego, Emilia Wierzbicki. Poseł PiS Adam Andruszkiewicz powiedział, że Nawrocki ma się pojawić na debacie TV Republiki.

w czwartek TVP przedstawiła zasady "Debaty Przedwyborczej 2025", która miałaby się odbyć w piątek 11 kwietnia o godz. 20 w Końskich pomiędzy Karolem Nawrockim a kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. TVP, TVN24 i Polsat News - stacje które będą transmitować debatę - wyznaczyły jako prowadzących: Joannę Dunikowską-Paź (TVP), Grzegorza Kajdanowicza (TVN 24) i Piotra Witwickiego (Polsat News).
Sztab Nawrockiego w reakcji na pismo TVP zamieścił wpis na platformie X. "Chcemy debaty z Rafałem Trzaskowskim jutro w Końskich. Chcemy, żeby organizowało ją 5 telewizji - TVP w likwidacji, Polsat, TVN, TV Republika i wPolsce24. Takie stanowisko przesłaliśmy w odpowiedzi na ostatnie pismo z TVP. Panie Rafale, odwagi!" - podkreślono.
🟦 Chcemy debaty z Rafałem Trzaskowskim jutro w Końskich. Chcemy, żeby organizowało ją 5 telewizji - TVP w likwidacji, Polsat, TVN, TV Republika i wPolsce24. Takie stanowisko przesłaliśmy w odpowiedzi na ostatnie pismo z TVP. Panie Rafale, odwagi!#Nawrocki2025 pic.twitter.com/GqxkT2gdEa
— #Nawrocki2025 (@Nawrocki25) April 10, 2025
Również w czwartek wieczorem telewizja Republika zamieściła informację, że na piątek na godz. 18.50 zaprasza na otwartą debatę prezydencką, w której "mamy nadzieję wezmą udział kandydaci: Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski". "Zaproszenia zostały wysłane do sztabów" - dodano.
W piątek poseł PiS i członek sztabu Nawrockiego, Adam Andruszkiewicz w telewizji Republika na uwagę dziennikarza, że stacja ta o godz. 18.50 organizuje debatę na rynku w Końskich, na którą zaprasza wszystkie telewizje i oba sztaby powiedział: "Zapraszamy państwa, Karol Nawrocki będzie".
Rzeczniczka sztabu Emilia Wierzbicki pytana przez PAP, czy Nawrocki pojawi się w piątek na debacie organizowanej w Końskich, którą mają prowadzić dziennikarze: TVP, TVN i Polsatu odparła, że sprawa wszystkich debat, które są organizowane w Końskich jest otwarta. "Czekamy na odpowiedź. Cały czas obstajemy przy stanowisku, że pięć stacji telewizyjnych powinno wziąć udział w debacie kandydatów. Sprawa jest otwarta, piłka jest w grze" - powiedziała.
W piątek przed południem niektóre media podały, że jest zgoda obu sztabów na debatę o godz. 20. Informacje zdementował na platformie X szef sztabu Nawrockiego Paweł Szefernaker.
"Uwaga! Dementuję pojawiające się w mediach informacje. Debata prezydencka w formule przedstawionej przez TVP, TVN i Polsat nie została przez nas zaakceptowana. Formuła tej debaty wyklucza miliony Polaków. Chcemy debaty 5 telewizji! Nikogo nie wykluczamy! Chcemy debaty fair play!" - napisał Szefernaker na platformie X.
Uwaga! Dementuję pojawiające się w mediach informacje. Debata prezydencka w formule przedstawionej przez TVP, TVN i Polsat nie została przez nas zaakceptowana. Formuła tej debaty wyklucza miliony Polaków. Chcemy debaty 5 telewizji! Nikogo nie wykluczamy! Chcemy debaty fair play!
— Paweł Szefernaker 🇵🇱 (@szefernaker) April 11, 2025
Szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka-Ślusarska w czwartek na X przekazała, że sztab otrzymał scenariusz piątkowej debaty o godz. 20. "Nie stawiamy żadnych warunków. Przyjmujemy go w całości. Do zobaczenia jutro o 20.00 w Końskich" - napisała.
Otrzymaliśmy od 3 TV scenariusz jutrzejszej debaty. Nie stawiamy żadnych warunków. Przyjmujemy go w całości.
Do zobaczenia jutro o 20:00 w Końskich.
#Trzaskowski2025 pic.twitter.com/bXZWNoPPaw— Wiola Paprocka (@WiolaPaprocka) April 10, 2025
W środę kandydat KO Rafał Trzaskowski zaproponował popieranemu przez PiS kandydatowi Karolowi Nawrockiemu debatę, która miałaby odbyć się w najbliższy piątek, 11 kwietnia, w Końskich (Świętokrzyskie). Nawrocki odparł, że jest gotowy do debaty; postawił jednak warunek - mają w niej udział wziąć wszystkie telewizje. Jeszcze tego samego dnia między sztabami kandydatów wybuchł spór dotyczący miejsca i terminu spotkania ws. organizacji debaty.
W czwartek spotkanie w TVP z udziałem sztabów Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego zakończyło się bez konkretnych uzgodnień. Wzięły w nim udział także TVN i Polsat News, nie wpuszczono Telewizji Republika i wPolsce24.
Kierująca sztabem Trzaskowskiego Wioletta Paprocka-Ślusarska napisała na X po spotkaniu, że "w związku z ciągłym przerywaniem i brakiem możliwości poznania warunków debaty uzgodniliśmy, że telewizje prześlą sztabom propozycje zasad debaty mailem". I dodała: "Czekamy na nie i czekamy jutro w Końskich!".
Szefernaker powiedział po spotkaniu, że nie ma zgody sztabu Trzaskowskiego na poszerzenie formatu tej debaty do pięciu telewizji;. Sztab Nawrockiego chce - jak tłumaczy - "z szacunku do wszystkich Polaków" poszerzyć format debaty o Telewizję Republika i Telewizję wPolsce24. (PAP)
rbk/ mrr/ sma/