O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Strajk generalny w Serbii. Tysiące ludzi na ulicach, zamknięte sklepy, szkoły i teatry [WIDEO]

Dziesiątki tysięcy osób w całej Serbii wyszły w piątek na ulice miast, biorąc udział w strajku generalnym organizowanym przez okupujących uniwersytety studentów. Do strajku dołączyło wiele sklepów, szkół, instytucji kultury oraz największe media niezależne.

Tysiące protestujących zgromadziły się w centrum Belgradu, Nowego Sadu, Niszu, Kragujevca, Panczeva, Uszcia i mniejszych miast kraju. W witrynach zamkniętych sklepów, kawiarni, kin czy księgarni wywieszono plakaty informujące o przyłączeniu się do protestu i poparciu dla studentów, którzy okupują od tygodni ponad 60 wydziałów w kraju.

W czwartek udział w strajku ogłosili: związek zawodowy instytucji kulturalnych Serbii oraz największe serbskie media niezależne, m.in. telewizje N1 i Nova, dziennik "Danas", tygodnik "Vreme", agencje informacyjne Beta i Fonet.

W Belgradzie kilkutysięczna kolumna protestujących ruszyła spod siedziby rządu na drugą stronę miasta przez most przecinający rzekę Sawę. W zgromadzonych w tej części stolicy demonstrantów wjechał samochód, raniąc jedną kobietę, która trafiła do szpitala. Prowadząca pojazd kobieta została już zatrzymana przez policję.

W Belgradzie rozlokowano dodatkowe oddziały policji, m.in. przed siedzibami instytucji centralnych czy przed budynkiem nadawcy publicznego RTS.

Więcej

Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

"Koniec reżimu jest bliski". Wielotysięczny protest przed telewizją publiczną w Serbii [NASZE WIDEO]

Kilka tysięcy osób przemaszerowało też ulicami Nowego Sadu, gdzie 1 listopada 2024 roku zawaliła się część dachu dworca kolejowego, zabijając 15 osób. Wydarzenie to wywołało falę masowych protestów i blokad wydziałów uniwersyteckich. Protestujący żądają od niemal trzech miesięcy m.in. pociągnięcia do odpowiedzialności politycznej i karnej winnych katastrofy oraz ścigania osób, które dopuszczały się ataków na uczestników pokojowych demonstracji.

Opozycyjny poseł Miroslav Aleksić z Ruchu Narodowego Serbii powiedział w piątek, że ugrupowania opozycyjne "przygotowują propozycję utworzenia rządu przejściowego", który miałby być "sposobem na wyjście z kryzysu społeczno-politycznego".

W piątek wieczór w Jagodinie w centralnej Serbii ma się też odbyć wiec zwolenników rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) i prezydenta Aleksandara Vuczicia. Prezydent zapowiedział wcześniej start "nowego ruchu narodowego", który "weźmie odpowiedzialność za przyszłość Serbii".

Z Belgradu Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ kar/ kp/

Zobacz także

  • Zwolennicy postawionego w stan oskarżenia prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola. Fot. EPA/Jeon Heon-Kyun

    Mężczyzna podpalił się przed biurem śledczym, gdzie przesłuchiwano prezydenta Korei Południowej

  • Robert Fico Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Gdzie jest premier Słowacji? Przed jego kancelarią trwały protesty

  • Protest rolników w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rolnicy rozpoczęli blokadę przed granicą w Medyce [NASZE WIDEO]

  • Protest rolników w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz

    W sobotę rolnicy wznowią protest drogowy w Medyce

Serwisy ogólnodostępne PAP