Jak poinformował PISF na swojej stronie internetowej, polski operator otrzyma nagrodę TIFF Variety Artisan Award podczas gali, która odbędzie się 10 września w hotelu Fairmont Royal York Hotel w Toronto.
"Nagroda ta przyznawana jest wybitnym artystom, których wyśmienita praca przyczyniła się ulepszenia świata kina i rozrywki. Wśród jej laureatów są m.in. operator Roger Deakins, kompozytorka Hildur Guðnadóttir czy muzyk Terence Blanchard" - przypomniał Instytut.
W komunikacie przytoczono słowa dyrektora festiwalu w Toronto Jonathana Baileya, który podkreślił, że "praca Łukasza Żala na planie 'Strefy interesów' pozwoliła temu filmowi nieść ze sobą wielkie pokłady emocji i wzniosła go na wyższy poziom".
"Jesteśmy podekscytowani, że dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal otrzyma wyróżnienie podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Toronto. Nie jesteśmy zdziwieni, że po raz kolejny międzynarodowa branża filmowa dostrzega niezwykły talent i wkład polskich filmowców" – powiedział dyrektor PISF Radosław Śmigulski, cytowany w tekście.
"Strefa interesów" ze zdjęciami Łukasza Żala zdobyła Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Obraz w reż. Jonathana Glazera luźno nawiązuje do głośnej powieści wojennej "Strefa interesów" Martina Amisa z 2014 roku opisującej miłość między SS-manem i żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz zarządzanym przez SS. Do 1943 roku Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili z tego terenu około 9 tys. mieszkańców.
Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hoessa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W filmie śledzimy życie rodzinne Hoessa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) i piątki dzieci w dużym domu z ogrodem położonym za obozowym murem. Śpiew ptaków zagłuszają okrzyki ludzi prowadzonych na śmierć, ale nawet one nie zakłócają idyllicznego życia Hoessów. Sielankę przerywa dopiero telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Hedwig nie chce opuszczać willi. Proponuje mężowi, że zostanie w niej razem z dziećmi. (PAP)
Autorka: Daria Porycka
mmi/