O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Swastyki na ścianach i okrzyki "Heil Hitler". Coraz więcej neonazistowskich incydentów w Niemieckich szkołach

W szkołach w Brandenburgii w Niemczech rośnie liczba incydentów neonazistowskich, informuje portal rbb24. Liczba zgłoszonych tzw. przestępstw propagandowych znacznie wzrosła po pandemii koronawirusa. W ubiegłym roku w szkołach zgłoszono 159 przypadków, wyjaśnił rzecznik policji. Większość z nich dotyczyła nazistowskich graffiti, takich jak swastyka lub okrzyków "Heil Hitler".

Szkoła. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Szkoła. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Podczas pandemii liczby te były znacznie niższe, również ze względu na naukę zdalną. Na przykład w 2021 r. zarejestrowano ich tylko 84. Ale nawet w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, obecne liczby są wyższe. W 2019 r. policja landu zarejestrowała 157 zgłoszonych przestępstw propagandowych, zauważa portal, rok wcześniej było ich 136.

Można stwierdzić, że "wraz ze zmianami społecznymi wzrosła również liczba zgłoszeń dotyczących wyżej wymienionych incydentów" - poinformował rzecznik ministerstwa edukacji landu. Nie sprecyzował o jakie "zmiany społeczne" chodzi, zauważa rbb24.

"Administratorzy szkół i nauczyciele w Brandenburgii są niezwykle wyczuleni, gdy rozpoznają antydemokratyczne wypowiedzi, działania lub symbolikę" - oświadczył rzecznik. Niezależnie od reakcji organów karnych, podstawowym zadaniem szkół pozostaje działanie pedagogiczne. Nauczyciele powinni przepracować te przypadki z uczniami, wyjaśnił rzecznik.

Kilka miesięcy temu szkoła w Spreewaldzie trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ dwoje nauczycieli opisało, jak codziennie spotykają się z prawicowym ekstremizmem w szkole. Nauczyciele stali się ofiarami prawicowej wrogości po napisaniu listu i ostatecznie opuścili szkołę - przypomina rbb24.

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

ep/

Zobacz także

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Mikołaj Kuras

    Nawrocki poznał neonazistę Horodkę podczas wykładu w areszcie śledczym? Odpowiedź zakładu

  • Jan Pietrowski. Fot. Telegram

    Dowódca rosyjskiej neonazistowskiej bojówki skazany na dożywocie za zbrodnie wojenne w Ukrainie

  • Waffen-SS (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RAINER JENSEN

    80 lat po wojnie w Austrii nadal działają stowarzyszenia weteranów Waffen-SS

  • Policja w Budapeszcie zarządziła wzmożone kontrole w całym mieście Fot. PAP/EPA/Tibor Rosta

    Neofaszyści przeszli ulicami Budapesztu. W marszu wzięło udział ok. 4 tys. osób

Serwisy ogólnodostępne PAP