Jak przekonują organizatorzy, to światowe wydarzenie na stałe wpisało się już do kalendarza imprez stolicy Warmii i Mazur. W czwartek nastąpiła kolejna odsłona "Fete de la Musique".
Według pomysłodawców muzyka jest spoiwem, łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu i statusie społecznym. W czwartek otwarte, dostępne dla wszystkich koncerty oraz muzycy - zawodowcy i amatorzy - opanują całe Stare Miasto i okolice.
"Cieszymy się, że ten program jest niezwykle bogaty. To najlepiej pokazuje ogromny kapitał społeczny, muzyczny miasta. To jednocześnie współdziałaniu wielu organizacji trzech sektorów, czyli to, na czym nam najbardziej zależy" - powiedział pomysłodawca olsztyńskiego wydarzenia Michał Kupisz z Federacji FOSa.
Muzykowanie i śpiewanie rozpoczęło się o godz. 10:00 i trwało do 22:00. Olsztynianie i gościemuzykowali na 15 scenach. Przyłączyć się do wspólnego świętowaniamożna było m.in. pod Wysoką Bramą, gdzie było ustawione pianino społeczne, w amfiteatrze, pod grzybkiem w Parku Centralnym, przed Olsztyńskim Teatrem Lalek czy na przystani Bryza na jeziorem Ukiel.
"Staramy się, aby w każdej uliczce wybrzmiewała jakaś muzyka" - dodał Michał Kupisz.
Zaznaczył, że warto obserwować wydarzenie przez cały dzień. Momenty szczególne zaczną się o 17:30, gdy uliczkami Starego Miasta, od sceny do sceny przejdzie parada teatrów. Natomiast o 18:00 na staromiejskim rynku wraz z zespołem Czerwony Tulipan uczestnicy odśpiewają utwór "Olsztyn kocham".
"Fete de la Musique" zostało zainicjowane w 1982 roku przez Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia. Tegoroczne wydarzenie będzie trzecim organizowanym w Olsztynie.
Olsztyńska edycja jest częścią 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję. Do niedzieli na dziedzińcu zamkowym, ale też w innych miejscach, będą odbywać się koncerty piosenki literackiej i poetyckiej.(PAP)
Autorka: Agnieszka Libudzka
kgr/