Szef MON: w Janowie Lubelskim będzie jednostka wojskowa 

2023-10-06 20:51 aktualizacja: 2023-10-07, 11:02
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Albert Zawada
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Albert Zawada
W Janowie Lubelskim powstanie jednostka wojskowa; będzie to batalion logistyczny wchodzący w skład 4. Brygady Logistycznej - poinformował na spotkaniu z mieszkańcami tego miasta minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak na wstępie piątkowego spotkania w Janowie Lubelskim podkreślił, że ma do przekazania wiadomość związaną z budowaniem jednostek Wojska Polskiego we wschodniej części kraju, w tym na Lubelszczyźnie.

„W Janowie Lubelskim będzie jednostka wojskowa. Będzie stacjonowało Wojsko Polskie” - zapowiedział. Jak wyjaśnił, będzie to batalion logistyczny wchodzący w skład 4. Brygady Logistycznej.

Minister zaznaczył, że odbyły się już rozmowy z władzami samorządowymi, jak i Lasami Państwowymi. „Mamy rezultat. Wojsko Polskie pozyskało od Lasów Państwowych przy wsparciu samorządu, szczególnie samorządu powiatu janowskiego, nieruchomość, na której to będzie jednostka wojskowa” – sprecyzował.

Szef MON w kontekście sprzeciwu wobec unijnego mechanizmu relokacji mówił m.in., że rząd często „idzie pod prąd”, ale robi to w interesie Polaków.

„Możemy powiedzieć, że przecież łatwo by było, bo można by się zgodzić, potem jakoś może oszukać, przyjąć, nie przyjąć. Ale skończyłoby się to katastrofą, taka polityka. Zresztą, w 2015 rząd koalicji PO-PSL zgodził się na przyjęcie - wtedy mówili, że tylko kilku tysięcy (migrantów)” - powiedział Błaszczak.

Jego zdaniem „z tych kilku tysięcy szybko zrobiłoby się kilkadziesiąt, potem kilkaset, a potem ten proces byłby już nie do opanowania”. „Dlatego mówimy stanowcze +nie+ mechanizmowi relokacji. Stanowcze 'nie' mówimy tym, którzy nielegalnie chcą przekroczyć granicę Polski” - powiedział minister.

Szef MON odniósł się również do ataku na piłkarzy i działaczy Legii Warszawa w holenderskim Alkmaar. „Okazało się, że służby tego postępowego państwa (…) dopuściły się rękoczynów wobec piłkarzy, działaczy, wobec Polaków. Będziemy bronić i bronimy każdego naszego obywatela za granicą. Dlatego jutro do MSZ wezwana została ambasador Holandii, żeby się wytłumaczyła z tego, dlaczego tak potraktowano Polaków. To jest niedopuszczalne” – stwierdził Błaszczak.

Nawiązywał też do zbrojenia polskiej armii i do obrony przeciwlotniczej. „Zaczęliśmy do zera. Kiedy w 2015 roku przyszliśmy do ministerstwa obrony narodowej – proszę państwa aż wstyd – nie było, w zasadzie rozpadła się obrona przeciwlotnicza” – mówił szef MON oceniając, że to „skończyłoby się katastrofą, gdyby nie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości”. „Obrona przeciwrakietowa jest po raz pierwszy w historii” – dodał.

Będąc w piątek na Lubelszczyźnie mówił także o śmigłowcach, przypominając, że właśnie w PZL-Świdnik zamówił śmigłowce AW101 i AW149 na wyposażenie polskiej armii. „Jesteśmy zdeterminowani, żeby poprawić bezpieczeństwo naszego kraju, żeby podnieść poziom życia w Polsce. I to nam się udaje” – stwierdził Błaszczak.

Szef MON zachęcał również do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych i zagłosowania na kandydatów PiS oraz do wzięcia udziału w referendum. „Też jest niezwykle istotne, żebyście cztery razy powiedzieli +nie+ na pytania, które postawione są w referendum” – zaapelował.

15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk
gn/