Szef MON: wspieramy Ukrainę, bo życzymy sobie sąsiadować z wolną Ukrainą, a nie z częścią Rosji

2023-09-05 21:07 aktualizacja: 2023-09-06, 09:00
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Marcin Onufryjuk
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Marcin Onufryjuk
Wspieramy Ukrainę, dlatego, że dla nas wolna Ukraina oznacza wolną Polskę. Życzymy sobie, żeby sąsiadować z wolną, niepodległą Ukrainą, a nie z częścią Rosji - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając konferencję pt. "Globalna Wojna Informacyjna" w Kielcach.

22:47 MSW Kuby poinformowało we wtorek, że wykryło siatkę werbującą obywateli Kuby na wojnę przeciwko Ukrainie oraz że „takie próby zostały zneutralizowane i wszczęto postępowania karne przeciw osobom uczestniczącym w tym procederze". 

Portal Moscow Times stwierdził jednak, powołując się na źródła w wojsku i w kubańskiej diasporze, że w strefie konfliktu działają etniczne bataliony najemników, a rosyjskie Ministerstwo Obrony jest gotowe zakontraktować nawet nielegalnych imigrantów.

Wersję kubańskich rekrutów potwierdził oficer, który, jak twierdzi, był zszokowany kiedy zetknął się na froncie z licznym zgrupowaniem Kubańczyków. "Słabo mówią po rosyjsku i nawet nie wszyscy. Jak z nimi pracować - nie wiadomo. Wszyscy są na kontrakcie z Ministerstwem Obrony".

21:33 To, że Rosja zwraca się do Korei Północnej z prośbą o dostarczenie broni wiele mówi o sytuacji, w której się znajduje - oświadczył we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan. Potwierdził też, że według informacji Waszyngtonu Kim Dzong Un oczekuje, że spotka się z Władimirem Putinem w ramach rozmów na ten temat.

19:47 Dostarczenie Ukrainie 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich wymaga wprowadzenia nowych metod, w tym przeróbki przestarzałej amunicji - oświadczył we wtorek minister obrony Estonii Hanno Pevkur, komentując rozmowę z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług Thierrym Bretonem.

18:00 Wspieramy Ukrainę, dlatego, że dla nas wolna Ukraina oznacza wolną Polskę. Życzymy sobie, żeby sąsiadować z wolną, niepodległą Ukrainą, a nie z częścią Rosji - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając konferencję pt. "Globalna Wojna Informacyjna" w Kielcach.

Mariusz Błaszczak bierze udział w 31. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Podczas otwarcia konferencji pt. "Globalna Wojna Informacyjna" w ramach cyklu Niepodległość Informacji, powiedział, że "wspieramy Ukrainę, dlatego, że dla nas wolna Ukraina oznacza wolną Polskę". "Jesteśmy sąsiadami, życzymy sobie, żeby sąsiadować z wolną, niepodległą Ukrainą, a nie z częścią Rosji" - dodał szef MON.

Minister odnosząc się do kwestii wojny informacyjnej, nawiązał do ataku hybrydowego prowadzonego z terytorium Białorusi na polską granicę. „Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że ten atak poprzedzał atak Rosji na Ukrainę. W moim przekonaniu chodziło o to, aby zdestabilizować Polskę, aby Polska nie mogła wspierać Ukrainy” – zauważył szef MON.

„Jaki był odbiór tego w mediach, niewątpliwie pod znaczącym wpływem Rosji? Otóż taki, że nie szanujemy uchodźców. Powiedzieli, że ci ludzie zaproszeni na Białoruś, to byli uchodźcy. Nie, to byli migranci, to byli ludzie oszukani, byli ofiarami tego procederu, który został zaprojektowany na Kremlu w Moskwie” – podkreślił.

Minister dodał, że był to kolejny argument dla wzmacniania Wojska Polskiego oraz umocnieniu polskiej granicy. "My już sąsiadowaliśmy z częścią Rosji i to było naprawdę bardzo złe. To był czas komunizmu, który zatrzymał rozwój naszego kraju" - zaznaczył. "Dlatego wspieramy Ukrainę, bo chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą, to oczywiście wiedzą władcy Kremla. Postanowili odbudować swoje imperium" - mówił Błaszczak.

"Nasze doświadczenia historyczne są takie: nieważne czy imperium rosyjskiej było białe, carskie czy czerwone komunistyczne, czy teraz jest putinowskie, zawsze dopuszcza się zbrodni, czego doświadczyli Ukraińcy w Irpieniu, Buczy. Zawsze jest groźne dla narodów, które żyją w sąsiedztwie" - podkreślił szef MON.

16:57 Rosyjskie siły zbrojne "aktywnie uczą się" bardziej nowoczesnych strategii od wojsk ukraińskich, w rezultacie czego zmniejszają przewagę, którą Ukraina ma na polu walki - zwrócił uwagę brytyjski think-tank Royal United Services Institute (RUSI).

Jako przykład wskazano na odchodzenie przez Rosję od strategii artyleryjskich opracowanych w czasie II wojny światowej. Doktryna ostrzału z czasów Związku Sowieckiego zakładała, że 720 pocisków jest potrzebnych, by umocnić pozycję bojową plutonu i według tego Rosja działała na początku inwazji.

Jednak teraz Rosja odeszła od tych działań, bo uznano, że taka intensywność ostrzałów jest nie do utrzymania, gdyż brakuje do tego amunicji. Dodatkowo uznano, że nawet gdyby wojska rosyjskie dysponowały wystarczającą liczbą pocisków, to dostarczanie ich byłoby zbyt narażone na wykrycie i uderzenia przeciwnika, zaś ciągłe ataki ujawniły ukraińskim siłom lokalizację ich dział. Rosja zaczęła więc używać kombinacji pocisków naprowadzanych laserowo i dronów, aby atakować ukraińskich żołnierzy w bardziej precyzyjny sposób.

"Tendencja wydaje się zmierzać w kierunku maksymalizacji celności i zmniejszenia liczby pocisków niezbędnych do osiągnięcia pożądanego rezultatu, zamiast uciekania się do zasypywania ogniem. Jest to niepokojący trend, ponieważ z czasem prawdopodobnie znacznie ulepszy rosyjską artylerię" - napisano w raporcie RUSI.

Za niepokojące uznano też ulepszanie przez Rosję używanych przez nią dronów, np. przez poprawę ich nawigacji, ekonomiczności oraz redukcję hałasu, co utrudnia ich wykrycie. 

16:35 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył w rozmowie z agencją Reutera, że pomimo sugestii prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ukraińskie władze nie poprą złagodzenia stanowiska wobec Rosji w celu odblokowania umowy zbożowej.

Odrzucił on sugestie Turcji, która proponowała, by Kijów złagodził swoje stanowisko w celu ożywienia umowy zbożowej, która umożliwiała Ukrainie eksport zboża przez Morze Czarne. Stwierdził, że Ukraina nie będzie popierać "polityki ustępstw".

"Bądźmy realistami i przestańmy dyskutować o nieistniejących możliwościach, a tym bardziej zachęcać Rosję do popełniania kolejnych przestępstw" - powiedział Podolak, komentując wypowiedzi prezydenta Erdogana po poniedziałkowych rozmowach z Władimirem Putinem w Soczi.

Erdogan powiedział, że Ukraina powinna złagodzić swoje stanowisko negocjacyjne wobec Rosji w rozmowach w sprawie wznowienia porozumienia zbożowego. "Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją” – oświadczył turecki przywódca.

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, gdy z inicjatywy tej wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, w tym infrastrukturę portową.

14:11 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził ukraińskie brygady bojowe prowadzące ofensywę na kierunku bachmuckim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – podało biuro prasowe głowy państwa.

Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że wraz z dowódcą ukraińskich sił lądowych generałem Ołeksandrem Syrskim rozmawiał z dowódcami i żołnierzami, a także odznaczył wyróżniających się wojskowych.

„Silni Ukraińcy! Trudne zadania! I bardzo istotne wyniki dla Ukrainy: nasze postępy i niszczenie okupantów” – napisał Zełenski o tej wizycie. "Dziękuję wszystkim, którzy walczą za państwo!" - podkreślił.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja bieżącego roku rosyjska najemnicza Grupa Wagnera oświadczyła, że przejęła kontrolę nad Bachmutem.

Od czerwca ukraińska armia regularnie informuje o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Analitycy ds. wojskowości podkreślają, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie sił agresora znajdujących się w zniszczonej miejscowości.

14:02 Parlament Ukrainy odwołał Reznikowa ze stanowiska ministra obrony

We wtorek parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) przychylił się do postanowienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zdecydował o odwołaniu Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony - powiadomiły ukraińskie media za deputowanym do parlamentu Jarosławem Żełezniakiem.

Za dymisją Reznikowa zagłosowało 327 posłów, przeciwnych było czterech, 11 wstrzymało się od głosu, a 23 nie wzięło udziału w posiedzeniu - relacjonował Żełezniak.

W poniedziałek Reznikow złożył w ukraińskim parlamencie prośbę o odwołanie z funkcji.

Jak informowały media, faktycznymi przyczynami dymisji ministra są liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej. W pierwszej połowie sierpnia Zełenski odwołał z tego powodu szefów komisariatów wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) we wszystkich obwodach Ukrainy. Poprzez zwolnienie ministra Reznikowa i aresztowanie oligarchy Ihora Kołomojskiego prezydent wysyła sygnał do kraju i zagranicy, że poważnie traktuje walkę z korupcją - ocenił we wtorek w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

13:55 Organizacja Narodów Zjednoczonych dała popis „politycznej bezzębności i pośredniej zachęty do zbrodni”, nie uznając, że na Ukrainie dochodzi do ludobójstwa – oznajmił Mychajło Podolak doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Przewodniczący Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni na Ukrainie Erik Mose powiedział w poniedziałek, że na obecnym etapie komisja nie doszła do wniosku, że na Ukrainie ma miejsce ludobójstwo. Według niego komisja nie ma wystarczających dowodów na to, by zbrodnie popełniane na Ukrainie spełniały wymogi prawne Konwencji o ludobójstwie.

„No pewnie. Przecież Rosjanie przyszli nas zabijać po dobroci, masowo. Tylko Ukraińców, ale nie naumyślnie. I rakiety lecą na miasta co noc też po dobroci. A próba zniszczenia infrastruktury energetycznej na zimę, żeby ludzie ginęli z zimna – jest absolutnie przypadkowa” – napisał kąśliwie Podolak. Podkreślił, że ONZ nie uważa za ludobójstwo prowadzonej na pełną skalę wojny, która trwa już 560 dni, a ukraińskie miasta i wioski są ścierane z mapy świata.

Zasugerował, że w innym przypadku ONZ uważa wojnę za „prawidłową”, na której „tylko trochę wyrzynają, palą i gwałcą, wychodząc z założenia państwa etnicznego. I niech sobie to robią dalej, tak, panie Mose? Mają prawo, bo ONZ do tego zachęca, prawda?”.

Mose powiedział, że komisja ONZ jest świadoma obaw i oskarżeń dotyczących zbrodni na Ukrainie. Dodał, że śledztwo na Ukrainie będzie kontynuowane. Powiedział też, że kierowana przez niego komisja zwróciła uwagę, że "w rosyjskich mediach pojawiły się pewne wypowiedzi, mogące nosić charakter podżegania do ludobójstwa".

11:14 Unia Europejska zamierza wykorzystać nieobecność rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i przywódcy Chin Xi Jinpinga podczas zbliżającego się szczytu grupy G20 w Delhi, by spróbować nawiązać bliższą współpracę z krajami Afryki - ujawniła we wtorek agencja Bloomberga.

Spośród państw afrykańskich w spotkaniu w stolicy Indii w najbliższą sobotę i niedzielę wezmą udział przywódcy RPA, która jest członkiem G20, a także trzech krajów zaproszonych - Egiptu, Nigerii i sprawujących obecnie przewodnictwo w Unii Afrykańskiej Komorów. UE, pragnąc zacieśnić współpracę z partnerami z Globalnego Południa, może poprzeć starania Unii Afrykańskiej o uzyskanie stałego członkostwa w G20 - powiadomił Bloomberg za własnymi źródłami.

Jak podkreślono, podjęcie takiej decyzji oznaczałoby zrównanie statusu Unii Afrykańskiej i UE w G20. Już w maju opowiedział się za tym kanclerz Niemiec Olaf Scholz, argumentując, że pozwoliłoby to państwom Afryki na większy udział w rozwiązywaniu globalnych problemów, dotyczących m.in. zmian klimatu.

10:01 Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymali kobietę, która pomagała siłom rosyjskim namierzać cele ataków, fotografując obiekty strategiczne w Charkowie pod pozorem robienia sobie selfie – podała we wtorek SBU.

„Właśnie dzięki przekazanym przez nią namiarom latem 2022 roku agresorzy przeprowadzili uderzenie rakietowe na hale produkcyjne miejscowej fabryki przemysłu energetycznego Ukrainy” – napisał na Facebooku rzecznik SBU obwodu charkowskiego Władysław Abduła. 

Według niego kobieta pracowała w fabryce, która została zaatakowana. Do współpracy z rosyjskimi służbami została namówiona podczas wizyty w Moskwie jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny Rosji przeciw Ukrainie.

08:57 Wśród kandydatów w pseudowyborach organizowanych przez siły rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy są rosyjscy wojskowi, którzy zabijali i torturowali Ukraińców – poinformował we wtorek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec na Facebooku.

Według Łubinca już uruchomiono „głosowanie przedterminowe” w pseudowyborach do okupacyjnych organów władzy w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy oraz zaporoskim i chersońskim na południu.

„Aby zmusić obywateli Ukrainy do głosowania, okupanci zabierają im nawet dokumenty! Według informacji mediów, wśród kandydatów do organów przedstawicielskich są rosyjscy wojskowi, którzy uczestniczyli w napaści na Ukrainę, zabijali i torturowali ludzi” – oznajmił Łubinec. 

08:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprzez zwolnienie ministra obrony Ołeksija Reznikowa i aresztowanie oligarchy Ihora Kołomojskiego wysyła sygnał do kraju i zagranicy, że poważnie traktuje walkę z korupcją - ocenia we wtorek w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

"Od czasu inwazji Rosji na pełną skalę 18 miesięcy temu, Ukraina prowadzi wojnę na dwóch frontach. Jednym z nich jest egzystencjalna walka z zewnętrznym agresorem. Drugim jest ciągła wewnętrzna walka z korupcją, która osłabiła niezależną państwowość Ukrainy jeszcze zanim czołgi Kremla przekroczyły jej granice" - pisze brytyjski dziennik.

Jak wyjaśnia, zwolnienie w środku wojny szanowanego przez swoich kolegów ministra obrony może zaskoczyć osoby niezaznajomione z ukraińską polityką. Reznikow z powodzeniem wypełniał najważniejsze zadanie, pomagając przekonać zachodnich sojuszników Ukrainy, często ociągających się, do udzielenia miliardów dolarów pomocy wojskowej. Nie spotkał się z zarzutami osobistej korupcji, a ponieważ to sztab generalny, a nie ministerstwo obrony, koordynuje strategię i operacje bojowe, jego odejście nie zmieni planów bitewnych. Jednak był on krytykowany za brak większej rozliczalności w resorcie, co umożliwiło płacenie zawyżonych cen za dostawy dla wojska.

08:31 W obwodach kałuskim, twerskim i moskiewskim w zachodniej części Rosji zestrzelono we wtorek nad ranem  trzy drony, przy pomocy których próbowano zaatakować cele w Moskwie; na stołecznych lotniskach wstrzymano odloty około 40 samolotów - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Wszystkie bezzałogowce miały zostać zneutralizowane przez siły obrony powietrznej i według wstępnych ocen nikt nie ucierpiał. Najwięcej lotów, aż 23, jest opóźnionych na lotnisku Wnukowo - przekazały opozycyjne media za merem Moskwy Siergiejem Sobianinem i serwisami monitorującymi ruch samolotów.

07:34 „Ograniczony potencjał rosyjskiej artylerii i ukraińska przewaga kontrbateryjna zmuszają Rosjan do zmiany własnej doktryny” – twierdzi ISW w najnowszym raporcie.

Przyczyny, dla których siły rosyjskie zaczęły koncentrować się na precyzji ataku, to niedostatek amunicji, trudności z transportem dużej ilości amunicji na tereny frontowe oraz stwierdzony spadek skuteczności zmasowanych uderzeń w miarę utraty radarów przeciwartyleryjskich.

RUSI informuje, że siły rosyjskie próbują zwiększyć produkcję laserowo sterowanych pocisków Krasnopol oraz wykorzystanie dronów Lancet (amunicji krążącej), aby zwiększyć precyzję ataków i ograniczyć zużycie amunicji.

00:04 Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un chce spotkać się w Rosji z Władimirem Putinem w celu omówienia sprzedaży Moskwie broni - oświadczył w poniedziałek Biały Dom.

"Jak już wcześniej mówiliśmy, negocjacje w sprawie (dostaw) broni między Rosją a Koreą Północną aktywnie postępują" – podkreśliła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

"Wiemy, że Kim Dzong Un chce kontynuowania tych negocjacji (...) na najwyższym szczeblu w Rosji" – dodała.

Watson przypomniała, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu udał się pod koniec lipca do Pjongjangu i próbował przekonać władze Korei Północnej do sprzedaży Rosji amunicji artyleryjskiej.

22:37 Na obecnym etapie nie doszliśmy do wniosku, że na Ukrainie ma miejsce ludobójstwo - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie Erik Mose, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni na Ukrainie, cytowany przez portal Radia Swoboda.

22:17 Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) udostępniła na swojej stronie internetowej rejestr osób fizycznych i prawnych, które dopuściły się korupcji i przestępstw z nią związanych; wzięto pod uwagę aspekty bezpieczeństwa państwa - poinformował w poniedziałek szef NAZK Ołeksandr Nowikow.

21:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził osiem brygad, walczących w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i wchodzących w skład Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego "Donieck" - podały w poniedziałek służby prasowe głowy państwa.

(PAP)