Szef MON ze świąteczną wizytą u żołnierzy PKW Rumunia

2024-12-20 16:24 aktualizacja: 2024-12-20, 16:51
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął w piątek udział w wigilijnym spotkaniu z polskimi żołnierzami służącymi w Rumunii w ramach misji NATO. „To mój obowiązek i przywilej być razem z żołnierzami Wojska Polskiego” – powiedział.

Szef MON wraz z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojonych generałem Maciejem Kliszem udał się z przedświąteczną wizytą do polskich żołnierzy z kontyngentu stacjonującego w Krajowej, gdzie Polacy w ramach wielonarodowej brygady NATO współdziałają z rumuńskim batalionem piechoty.

Składając żołnierzom życzenia Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „bycie z żołnierzami” to jego obowiązek jako ministra obrony. „To także wielki przywilej, że mogę tutaj z wami dzisiaj być, że możemy się w tym przedświątecznym czasie spotkać, porozmawiać i życzyć sobie samych dobrych chwil i dobrych dni w przyszłym roku” – zwrócił się do żołnierzy.

„Łączy nas niekłamana miłość do wojska, do munduru polskiego żołnierza”

Szef MON podziękował za służbę żołnierzom, a także ich bliskim, dla których, jak podkreślił, wojsko także stanowi ważną część życia. „Łączy nas niekłamana miłość do wojska, do munduru polskiego żołnierza” – mówił, życząc żołnierzom i ich rodzinom „spokoju i pokoju”. Do życzeń dołączyła się także uczestnicząca w spotkaniu wiceszefowa rumuńskiego resortu obrony Simona Cojocaru.

W skład PKW Rumunia wchodzi ok. 300 żołnierzy; obecnie są to przede wszystkim żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, wyposażeni m.in. w kilkanaście transporterów opancerzonych Rosomak. Obecna zmiana PKW Rumunia - piętnasta - jest czwartą misją w tym rejonie sformowaną przez 12. Brygadę Zmechanizowaną. Głównym zadaniem kontyngentu jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji NATO Południe-Wschód; na co dzień polscy żołnierze współdziałają z żołnierzami rumuńskiego 26. batalionu piechoty. Dowódcą obecnej zmiany jest mjr Michał Miedzielski. Kolejną zmianę za około dwa miesiące obejmą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Jak mówił w rozmowie z PAP i Polskim Radiem mjr Miedzielski, na co dzień żołnierze kontyngentu szkolą się i ćwiczą razem z żołnierzami rumuńskimi, a także również będącymi częścią Wielonarodowej Brygady Portugalczykami i Macedończykami. „Naszym głównym zadaniem jest budowanie interoperacyjności. Czas, w którym tu jesteśmy to czas pokoju – to jest właściwy czas, żeby się poznać; budujemy tę interoperacyjność poprzez wspólne ćwiczenia, wspólne wyjazdy, wspólne budowanie procedur, które są konieczne do szybkiego realizowania zadań” – tłumaczył.

Oficer podkreślił, że misja w Rumunii ma przede wszystkim charakter szkoleniowy i różni się od misji bojowych czy stabilizacyjnych w bardziej niespokojnych częściach świata. „Obiekty, w których pracujemy są dla nas dostępne w każdej chwili, mamy sprzęt, zabezpieczenie w broń i amunicję; mamy także 100 proc. obsady, bez wakatów (…) tak że szkolenie jest naprawdę mocną stroną” – zaznaczył mjr Miedzielski.

Jak mówił, polscy i rumuńscy żołnierze współpracują ze sobą w duchu zdrowej rywalizacji, często np. w różnego rodzaju zawodach. „Biorą w nich udział zazwyczaj wszystkie kontyngenty, które są tutaj w Wielonarodowej Brygadzie. Bardzo często zdobywamy pierwsze miejsce, ale czasami Rumuni potrafią nas wyprzedzić” – przyznał mjr Miedzielski.

Dodał, że żołnierze polscy i rumuńscy w Krajowej są analogicznie wyposażeni – Polacy w transportery opancerzone Rosomak, a Rumuni w podobnej klasy wozy Piranha V. „To są pojazdy przystosowane do wykonywania tych samych zadań; na przestrzeni ostatnich lat widać, jak Polska zainwestowała wiele w modernizację armii, ale Rumuni dotrzymują nam kroku” – ocenił.

Obecnie polscy żołnierze biorą udział w kilkunastu kontyngentach zagranicznych w różnych częściach świata. Uczestniczą we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO - to m.in. kontyngenty w Rumunii oraz na Łotwie, są zaangażowani w misje stabilizujące i szkoleniowe w zapalnych regionach Bliskiego Wschodu - w Iraku czy Libanie, biorą udział w międzynarodowych misjach na Bałkanach (w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie), w patrolowaniu Morza Śródziemnego, a także w ramach misji UE w Republice Środkowoafrykańskiej.

Z Krajowej Mikołaj Małecki (PAP)

mml/ ap/ mhr/gn/