"Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść" - zapewnił szef Pentagonu na początku spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein), zwracając się do przedstawicieli państw sojuszniczych zgromadzonych w amerykańskiej bazie sił powietrznych w Nadrenii-Palatynacie. W grupie tej znajduje się ponad 50 krajów zachodnich.
"Ta koalicja nie pozwoli Ukrainie upaść i nie pozwoli na to wolny świat" - powiedział minister obrony USA. Należy zrobić wszystko, aby Władimir Putin nie zrealizował swoich "imperialnych planów" - podkreślił.
"Wszyscy będziemy mniej bezpieczni, jeśli Putin postawi na swoim" - zauważył Austin, którego słowa przytacza dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Rosja zapłaciła "niezwykle wysoką cenę" za wojnę - zaznaczył amerykański polityk, cytowany przez agencję AP. Przypomniał szacunki, z których wynika, że wskutek inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 315 tys. rosyjskich żołnierzy, a konflikt kosztował Moskwę do 211 mld dolarów.
"Ukraińscy żołnierze zmagają się z trudnymi warunkami i zaciekłymi walkami, a ukraińscy cywile doświadczają ciągłych ataków z użyciem rosyjskich pocisków i irańskich dronów. Ale Ukraina się nie ugnie i nie ugną się Stany Zjednoczone" - oświadczył.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział po przybyciu do Ramstein, że nastąpił postęp w wysiłkach na rzecz zdobycia większej ilości amunicji dla Ukrainy. Przypominając o inicjatywie Republiki Czeskiej dotyczącej pozyskania 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, powiedział, że "będziemy mogli ogłosić pakiet również tutaj".
W Ramstein odbywa się 20. spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein), koordynującej pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie przez ok. 50 państw.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
sma/