Szef Rady Europejskiej w Kijowie: groźby nuklearne Rosji są nie do zaakceptowania

2024-12-01 17:20 aktualizacja: 2024-12-02, 11:32
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Ukraińska suwerenność musi być szanowana, a rosyjskie groźby nuklearne nie mogą być akceptowane – oświadczył w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, zapowiadając pomoc finansową dla Ukrainy, która może być wykorzystywana w celach wojennych.

"Suwerenność Ukrainy, jej integralność terytorialna i własne granice muszą być szanowane. Musimy jasno powiedzieć, że stosowanie gróźb nuklearnych jest niedopuszczalne i nigdy nie można tego kwestionować” – powiedział na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

„Lekkomyślne i celowe ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną i systemy energetyczne są nieludzkie. Takie działania są wymierzone w ludzi, dzieci, rodziny i pozbawiają je prądu, ciepła, wody” – podkreślił.

Costa ogłosił, że jeszcze w bieżącym miesiącu Unia Europejska wydzieli Ukrainie dodatkowe 4,5 mld euro wsparcia dla budżetu.

„Prócz tego, zaczynając od przyszłego miesiąca, planujemy przekazywać w ciągu całego roku, co miesiąc 1,5 mld euro pomocy” – powiedział. Jak wyjaśnił, środki te „pochodzą z dochodów z rosyjskich aktywów i mogą być również wykorzystywane do celów wojskowych”.

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował, że UE przygotowuje 15. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Powiedział też, że UE i Ukraina będą działać wspólnie na rzecz otwarcia w pierwszej połowie przyszłego roku co najmniej dwóch rozdziałów w negocjacjach o integracji europejskiej Ukrainy.

Prezydent Zełenski ze swej strony zauważył, że pomoc finansowa UE poważnie wesprze stabilność budżetową Ukrainy. Wypowiedział się także na temat wykorzystania rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.

„Z politycznego punktu widzenia wszystko zostało już zabezpieczone, aby środki z rosyjskich aktywów zaczęły faktycznie pomagać Ukrainie, więc w styczniu powinny zacząć działać oddzielne mechanizmy finansowe i to jest fundamentalne dla Ukrainy - rosyjskie aktywa powinny pracować na rzecz obrony przed rosyjską agresją” – oświadczył szef ukraińskiego państwa.

Nowi przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej - szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, szef Rady Europejskiej Antonio Costa i komisarka ds. rozszerzenia Marta Kos - przybyli do Kijowa wspólnie w niedzielę, w pierwszym dniu swojego urzędowania.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mal/ ał/