Minister powiedziała na antenie TVP Info, że w programie "Czyste Powietrze", który przeznaczony jest na inwestycje termomodernizacyjne domów jednorodzinnych, jest specjalna pula w wysokości 300 mln zł, które teraz mają trafić w ramach pomocy na odbudowę budynków na terenach popowodziowych. "Teraz środki te będą spasowane (z inną pomocą finansową - PAP) na terenach powodziowych" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
Jak wynikało z jej wypowiedzi odbudowa domów ma być prefinansowana, a udzielenie pomocy nie będzie wymagało wkładu własnego.
Wskazała, że ramy programu "Czyste Powietrze" - "mogą zostać powiększone", dzięki czemu budynki, które zostały zniszczone w powodzi, zostaną wyremontowane z tych środków, "co też będzie oznaczać termomodernizację".
Minister podkreśliła, że nadal szacowane są straty związane z powodzią. "To dzisiaj jest inwentaryzowane, natomiast my już wiemy, jakie obszary wymagają inwestycji. Potrzebne są środki na odbudowę budynków publicznych, szkół, przedszkoli, szpitali" - mówiła.
Zwróciła uwagę, że pieniądze potrzebne są również na naprawę infrastruktury energetycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz dróg. Dodała, że nie zdecydowano jeszcze jak uzupełniać się będą środki krajowe i europejskie na odbudowę.
Pełczyńska-Nałęcz informowała na początku tygodnia, że kilkanaście miliardów złotych ze środków europejskich, resort chce przekierować na pomoc w usuwaniu skutków powodzi.
"Na infrastrukturę energetyczną, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, infrastrukturę drogową – choć tutaj w funduszach europejskich środków jest mało i będziemy się starali pozyskać ich więcej. Wreszcie (...) na odbudowę już konkretnych domów indywidualnych osób. Mamy takie możliwości w ramach programu +Czyste Powietrze+, który jest przeznaczony na termomodernizację i ocieplenie budynków, ale my możemy poszerzyć te ramy i spowodować, że budynki, które zostały zniszczone, zostaną wyremontowane z tych środków, co też będzie oznaczać termomodernizację" – mówiła minister.
"Czyste Powietrze" to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie. (PAP)
fos/ mick/gn/