Szefowa MSZ Kanady omawia w Kijowie dwustronną umowę ws. bezpieczeństwa

2024-02-02 15:02 aktualizacja: 2024-02-02, 15:40
Melanie Joly i Dmytro Kułeba Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Melanie Joly i Dmytro Kułeba Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Dwustronna umowa w dziedzinie bezpieczeństwa, pomoc wojskowa i gospodarcza oraz koalicja na rzecz odzyskania wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci – to tematy omawiane w Kijowie przez szefową MSZ Kanady Melanie Joly, która przybyła z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainę.

"Staramy się udzielać wam stałego, przewidywalnego i stabilnego wsparcia, w tym także w formie długookresowych zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa (…). Podstawą tych zobowiązań będzie nasze wsparcie dla współpracy i współdziałania operacyjnego pomiędzy Ukrainą i NATO, gdyż wiemy, że przyszłość Ukrainy jest w NATO" – powiedziała Joly na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Joly spotkała się także w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował za pomoc, udzielaną jego państwu przez Kanadę od pierwszych dni inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r.

"Chcę także podziękować za decyzję rządu Kanady o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej. Wzmacnia to nasze siły zbrojne dla efektywnej walki z agresorem" – podkreślił Zełenski.

Goszcząc na Ukrainie, szefowa kanadyjskiej dyplomacji zapowiedziała powołanie nowej koalicji na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci, wywiezionych przez rosyjskie wojska z terenów okupowanych.

"Będziemy prowadzili rozmowy z wieloma państwami świata. Meksyk, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Katar. Będziemy wzmacniali świadomość na temat tych dzieci. Będziemy też, oczywiście, pracowali z tymi krajami, które mają bezpośrednie relacje z Rosją, by te dzieci powróciły do domu" – zapewniła Melanie Joly.

Według oficjalnych danych ukraińskich z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji albo na Białoruś wywiezionych zostało ok. 20 tys. dzieci. Dotychczas do kraju wróciło 388 z nich.

Jarosław Junko (PAP)

kno/