O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowie francuskiej i niemieckiej dyplomacji z wizytą w Damaszku

Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec, Jean Noel Barrot i Annalena Baerbock, spotkali się w piątek w Damaszku z nowym syryjskim przywódcą Ahmedem al-Szarą. To pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw zachodnich w Syrii po odsunięciu od władzy Baszara al-Asada.

Jean Noel Barrot i Annalena Baerbock podczas wizyty w Syrii. Fot. EPA/MOHAMMED AL RIFAI
Jean Noel Barrot i Annalena Baerbock podczas wizyty w Syrii. Fot. EPA/MOHAMMED AL RIFAI

Więcej

Rosyjska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

Ukraiński wywiad: Rosjanie przygotowują się do przerzucenia sprzętu wojskowego z Syrii do Libii

Barrot podczas spotkania zaapelował do nowego rządu Syrii o znalezienie "politycznego rozwiązania" w konflikcie z Kurdami, którzy kontrolują dużą część na północnym wschodzie kraju.

"Musimy znaleźć rozwiązanie polityczne z sojusznikami Francji, Kurdami, aby w pełni włączyć ich do tego procesu politycznego, który rozpoczyna się dzisiaj" – powiedział francuski minister.

Barrot wezwał także do zniszczenia zapasów broni chemicznej, zgromadzonych przez reżim Baszara al-Asada. "W suwerennej i bezpiecznej Syrii nie ma miejsce na rozprzestrzenianie i rozprowadzanie broni masowego rażenia, broni chemicznej zbrodniczego reżimu Baszara Al-Asada" – oświadczył szef francuskiej dyplomacji.

Dodał, że zwróci się do nowych władz w Damaszku z prośbą o "natychmiastowe zwrócenie się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)" w celu "przystąpienia do niszczenia zapasów broni chemicznej".

Baerbock z kolei zapewniła, że Europa nie będzie finansować tworzenia nowych struktur islamistycznych w Syrii. "Europa będzie wspierać, ale Europa nie będzie sponsorem nowych struktur islamistycznych" - powiedziała niemiecka minister.

Jej zdaniem syryjski przywódca po piątkowym spotkaniu zrozumiał, że wszystkie grupy społeczne w Syrii, w tym kobiety, powinny zostać włączone w proces transformacji. Baerbock przyznała też, podobnie jak Barrot, że w Syrii potrzebne są niezawodne gwarancje dla Kurdów.

Zapytana o możliwe zniesienie sankcji nałożonych na Syrię, odparła, że będzie to zależało od procesów transformacyjnych w tym kraju.

Wcześniej, przed rozpoczęciem podróży do Syrii, Baerbock twierdziła, że Niemcy chcą pomóc Syrii, aby ponownie stała się "bezpiecznym domem dla wszystkich swoich mieszkańców" i "funkcjonującym państwem, posiadającym pełną kontrolę nad swoim terytorium".

"Pomimo całego sceptycyzmu" wobec islamistycznego grupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które 8 grudnia przejęło władzę w Damaszku, obalając reżim Baszara al-Asada, "nie możemy przegapić okazji do wsparcia narodu syryjskiego" – oświadczyła.

30 grudnia w Damaszku gościł minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, który przeprowadził tam rozmowy z al-Szarą i szefem syryjskiego resortu dyplomacji Asadem Hasanem al-Szibanim. Obie strony zapowiedziały rozwój "partnerstwa strategicznego w dziedzinach politycznej, gospodarczej i społecznej". Oznacza to przełom w relacjach obu krajów, ponieważ Syria, rządzona przez ponad 24 lata przez Baszara al-Asada, była dotychczas kluczowym - obok Iranu - partnerem Rosji na Bliskim Wschodzie.(PAP)

zm/ mzb/ bst/ grg/

Zobacz także

  • fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

    Erdogan: transformacja Syrii nie może prowadzić do destabilizacji w regionie

  • Rosyjska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

    Ukraiński wywiad: Rosjanie przygotowują się do przerzucenia sprzętu wojskowego z Syrii do Libii

  • Ekshumacja w Syrii (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Syryjska organizacja pozarządowa: w masowym grobie leży co najmniej 100 tys. ofiar Asada

  • Pałac w Damaszku Fot. MOHAMMED AL RIFAI/PAP/EPA

    Ruszyły poszukiwania wywiezionego majątku rodziny Asadów

Serwisy ogólnodostępne PAP