Sztab Generalny WP w Dzień Ratownictwa Medycznego: dziękujemy za waszą nieustanną służbę

2024-10-13 12:48 aktualizacja: 2024-10-13, 17:05
Uczestnicy XX mistrzostw Polski w ratownictwie medycznym we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Maciej Kulczyński
Uczestnicy XX mistrzostw Polski w ratownictwie medycznym we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Maciej Kulczyński
13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Dziękujemy, że stoicie na straży życia i zdrowia, często kosztem własnego bezpieczeństwa. Dziękujemy za Waszą nieustanną służbę i gotowość do działania tam, gdzie inni potrzebują pomocy - napisał w mediach społecznościowych Sztab Generalny Wojska Polskiego. Ratownikom za ich pracę podziękował także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

System Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) powstał, aby zapewnić pomoc każdej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

Sztab Generalny WP w niedzielę na portalu X przekazał, że w polskim wojsku służy ponad 5 tys. ratowników, w tym około 1,2 tys. oficerów i podoficerów z wykształceniem kierunkowym z ratownictwa medycznego oraz prawie 4 tys. po kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).

"Wszystkim wojskowym ratownikom składamy wyrazy uznania za ich służbę i poświęcenie w walce o życie i zdrowie naszych żołnierzy, o które dbają wszędzie i w każdych warunkach - na ćwiczeniach, szkoleniach, podczas misji zagranicznych" - czytamy.

Jednocześnie podkreślono, że podziękowania należą się wszystkim ratownikom medycznym - za ich gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, stanie na straży życia i zdrowia, często kosztem własnego bezpieczeństwa oraz nieustanną służbę i gotowość do działania.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Mariusz Feltynowski zwrócił się z podziękowaniami do lekarzy, pielęgniarek systemu, ratowników medycznych, dyspozytorów, a także wszystkich, którzy "swoim codziennym trudem i zaangażowaniem przyczyniają się do skutecznego funkcjonowania systemu, którzy w swojej pracy życie drugiego człowieka uznają za najwyższą wartość, niosąc pomoc każdemu, kto tego potrzebuje".

Stwierdził, że dla wielu z nich ratownictwo medyczne to nie tylko zawód, ale prawdziwe powołanie i życiowa misja, wykraczająca poza standardowe ramy pracy. "Wasza rola w ratowaniu życia, łagodzeniu cierpienia i przywracaniu nadziei jest nieoceniona, a działania mają ogromny wpływ na losy wielu ludzi" - dodał.

Według danych GUS w 2023 r. zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia blisko 2,8 mln osób. W izbach przyjęć lub szpitalnych oddziałach ratunkowych z doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym skorzystało prawie 4,0 mln pacjentów. Natomiast w szpitalnych oddziałach ratunkowych w trybie stacjonarnym leczonych było niemal 2,1 mln osób.

W ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne funkcjonowało w ub.r. 1 617 zespołów ratownictwa medycznego (o 25 więcej niż rok wcześniej), z czego 1 302 podstawowe i 315 specjalistycznych.

Doraźnej pomocy medycznej udzielały również lotnicze zespoły ratownictwa medycznego z 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Z systemem współpracowało 155 izb przyjęć, 17 centrów urazowych oraz 11 centrów urazowych dla dzieci.

Święto polskiego ratownictwa medycznego zostało powołane ustawą z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Do systemu PRM należą szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego. Współpracują z nimi m.in. centra urazowe oraz oddziały szpitalne wyspecjalizowane w leczeniu nagłych stanów zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Zespoły ratownictwa medycznego są wysyłane do pacjenta przez dyspozytora medycznego, po przyjęciu zgłoszenia na numer alarmowy 999 lub 112. Z systemem PRM współdziałają również służby ratownicze, w szczególności: Straż Pożarna, Policja oraz Górskie, Tatrzańskie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

ak/ lm/ sma/