"Sztuka przetrwania". Dokument o polskiej mistrzyni art déco w programie Festiwalu Filmów Żydowskich w Nowym Jorku
Podczas trwającego od 15 do 29 stycznia nowojorskiego Festiwalu Filmów Żydowskich zaprezentowany zostanie dokument poświęcony mistrzyni art déco, Tamarze Łempickiej. Film pt. "The True Story of Tamara de Lempicka & the Art of Survival" („Prawdziwa historia Tamary Łempickiej: Sztuka przetrwania”) to efekt pięcioletnich wysiłków reżyserki Julie Rubio.

Julie Rubio pierwszy raz usłyszała o Tamarze Łempickiej 30 lat temu, podczas wizyty w Miami. „Znalazłam się w hotelu o nazwie Americana. Jej sztuka naprawdę do mnie przemówiła. Tego samego dnia przyjaciółka powiedziała mi, że Łempicka była biseksualna” – wspomina w rozmowie z serwisem ArtNet reżyserka. Kolejne lata Rubio poświęciła na dogłębne badanie życia malarki, próbując odsiać to, co było wykreowaną narracją od tego, co było faktem. „Historia Tamary pokazuje nam, jak przetrwać i poruszać się po naprawdę przerażających rzeczach. Oto kobieta, która straciła swój kraj dwa razy w wyniku wojny. Po prostu cały czas starała się odnaleźć piękno w życiu” – dodała.
W produkcji, która swoją premierę miał we wrześniu podczas Mill Valley Film Festival w Kalifornii i która jest pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Łempickiej, przedstawiono życie malarki przez pryzmat jej dzieł. Dokument wypełniają też animacje, zdjęcia archiwalne i nigdy wcześniej niepublikowane prywatne nagrania wideo. Głos zabierają historycy, znawcy sztuki i spadkobiercy Łempickiej. Narratorką jest Anjelica Huston, która wcielała się w malarkę w sztuce "Tamara", wystawianej w latach 80. w Los Angeles.
Tamara Łempicka
Łempicka urodziła się w 1894 r. w Warszawie. Jej matka była Polką, ojciec - rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. Zamieszkali w Paryżu. Tam artystka studiowała malarstwo w Académie Ranson pod kierunkiem Maurice’a Denisa i u Andre Lhote'a. W 1938 r. wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. W Beverly Hills stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku. Zmarła 18 marca 1980 r. w Cuernavaca. Zgodnie z jej życzeniem ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatépetl. (PAP)
mdn/mr/ag/ ał/