O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szwecja. Wojsko: ochrona podmorskich kabli jest prawie niemożliwa

Można monitorować podmorskie kable, jeśli taka funkcja jest wbudowana podczas ich układania. Kontrolowanie to jedno, ale ochrona, czyli przeciwstawienie się atakowi, jest prawie niemożliwe - oceniła szefowa dowództwa operacyjnego szwedzkiego wojska wiceadmirał Ewa Skoog Haslum.

Władze Szwecji szczególnie bacznie obserwują sytuację na Morzu Bałtyckim. Fot. PAP/EPA/ Johan Nilsson/TT (zdjęcie ilustracyjne)
Władze Szwecji szczególnie bacznie obserwują sytuację na Morzu Bałtyckim. Fot. PAP/EPA/ Johan Nilsson/TT (zdjęcie ilustracyjne)

Skoog Haslum w wywiadzie dla gazety "Expressen" podkreśliła, że jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia podmorskich kabli elektroenergetycznych jest ich układanie w większej liczbie, nawet powyżej 10 przewodów. "Jeśli przecięte zostaną dwa, pozostaje jeszcze osiem funkcjonujących, wtedy nie stajesz się bezbronny" – zaznaczyła.

Więcej

Premier Finlandii Petteri Orpo, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY/JESSICA GOW

Uszkodzone kable komunikacyjne na dnie Bałtyku. Premier Finlandii o uruchomieniu art. 5 NATO

Skoog Haslum zauważyła również, że nie ma wystarczającego wsparcia prawnego, aby wypchnąć rosyjską "flotę cieni" z Morza Bałtyckiego, gdyż statki te pływają po wodach międzynarodowych. Przypomniała, że trwają starania o możliwość wejścia na takie jednostki i kontrolowania ich dokumentów. Jednocześnie Skoog Haslum zapewniła, że szwedzkie wojsko monitoruje ruchy statków i w przypadku, gdy coś się wydarzy, posiada "dobry obraz sytuacji".

Z kolei szwedzka minister spraw zagranicznych Maria Malmer Stenergard zadeklarowała, że po uszkodzeniu podmorskiego kabla Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, władze Szwecji szczególnie bacznie obserwują sytuację na Morzu Bałtyckim.

W czwartek fińska policja poinformowała, że o przerwanie kabla, do którego doszło dzień wcześniej, podejrzewany jest tankowiec Eagle S należący do rosyjskiej floty cieni. Jednostka została zatrzymana przez fińską straż przybrzeżną, co umożliwiło kontrolę dokumentów na pokładzie.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ bst/gn/

Zobacz także

  • Grupa migrantów w Szwecji Fot. STIG-AKE JONSSON/PAP/EPA

    Weszły w życie zaostrzone przepisy migracyjne w Szwecji. Prawie 5 tys. osób ma opuścić kraj

  • Poradnik kryzysowy. Fot. MSB

    Szwedzki poradnik kryzysowy wzorem do naśladowania. Jest dostępny w języku polskim

  • Myśliwiec Gripen nad Morzem Bałtyckim. Fot. PAP/EPA/HENRIK MONTGOMERY

    Sztab Generalny WP: współpraca wojskowa ze Szwecją nabiera szczególnego znaczenia

  • Miejsce strzelaniny w Sztokholmie, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY/OSCAR OLSSON

    Zabójstwo Polaka w Szwecji. Jest wyrok sądu w sprawie 18-letniego członka gangu

Serwisy ogólnodostępne PAP