O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ta bakteria może zwiększać ryzyko Alzheimera. Ma ją większość populacji

Występująca u ok. 2/3 populacji Helicobacter pylori może zwiększać zagrożenie chorobą Alzheimera u osób w wieku 50 lat i więcej. Mikroorganizm znany jest dotąd z tego, że powoduje niestrawności, zapalenia żołądka, przyczynia się do rozwoju wrzodów, a nawet raka żołądka. Naukowcy z McGill University (Montreal, Kanada) przestrzegają przed kolejnym możliwym skutkiem działania powszechnie występującej bakterii.

Fot. Freepik.com
Fot. Freepik.com

Chodzi o mikroorganizm Helicobacter pylori, który występuje u dwóch trzecich populacji świata i dotąd jego działanie wiązano przede wszystkim z wrzodami żołądka, a także jego zapaleniami, niestrawnością, nawet nowotworami tego organu.

Jak się okazuje, może mieć jeszcze jedno, zaskakujące oddziaływanie.

Analiza obejmujących 3 dekady informacji na temat aż 4 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku od 50 lat pokazała, że osoby zakażone tą bakterią i doświadczające związanych z tym objawów mają o 11 proc. wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Więcej

Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

Zmodyfikowane bakterie mogą pomóc w walce z nadciśnieniem. Naukowcy mają dowód

Uważa się, że za rozwój tego schorzenia odpowiadają różne czynniki, ale rezultaty badania wspierają wcześniejsze teorie o istotnej roli infekcji, szczególnie właśnie H. pylori.

Odkrycie otwiera drogę do badań sprawdzających, czy usunięcie chorobotwórczego mikroba z organizmu zmniejszy zagrożenie najpowszechniejszą formą demencji.

Schorzenie dotyka miliony ludzi na całym świecie, a według prognoz będzie występowała coraz częściej.

„Ponieważ światowa populacja ludzi się starzeje, liczba przypadków demencji prawdopodobnie potroi się w ciągu następnych 40 lat. Jednocześnie brakuje skutecznych metod leczenia tego typu chorób” – mówi prof. Paul Brassard, autor pracy opublikowanej w piśmie „Alzheimer s & Dementia”.

W Polsce na chorobę Alzheimera choruje ponad 350 tys. osób.

“Mamy nadzieję, że wyniki naszego badania dostarczą wglądów odnośnie potencjalnej roli H. pylori w powstawaniu demencji i pomoże w opracowaniu strategii zapobiegawczych, takich jak zindywidualizowane programy usuwania bakterii, a także ograniczania zakażeń na poziomie populacyjnym” – dodaje.(PAP)

Autor: Marek Matacz

mmi/

Zobacz także

  • Chory na alzheimera - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

    Badanie krwi może dokładnie zdiagnozować chorobę Alzheimera

  • Starsi ludzie w domu pomocy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

    Naukowcy twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i czerniaka

  • Choroby Parkinsona czy Alzheimera w dużej mierze powodowane są tym, że mózg ma trudności z usuwaniem toksycznych substancji Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

    Znany lek mógłby pomagać chorym na alzheimera i parkinsona? Nowe odkrycie badaczy

  • Gena Rowlands. Fot. PAP/ EPA/LUC SKEUDENER

    Zmarła aktorka Gena Rowlands. Zdobywczyni Oscara cierpiała na chorobę Alzheimera

Serwisy ogólnodostępne PAP