Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem zobaczymy zespoły z: Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Gruzji, Włoch, Macedonii, Węgier, Turcji, Serbii, Słowacji i Meksyku.
Polskę będą reprezentowały cztery zespoły, wyłonione podczas eliminacji na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Są to zespoły: „Magurzanie”, „Dolina Popradu”, „Mszalniczanie” oraz Zespół Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem „Turnie”, który zaprezentuje archaiczną już formę odwiedzin kolędniczych pod Tatrami.
Jak wyjaśnia kierowniczka biura festiwalowego Anna Rybka-Stasińska, tegoroczna edycja wydarzenia jest poświęcona w całości zagadnieniu pasterstwa.
„Podczas towarzyszącej festiwalowi konferencji naukowej i warsztatów rękodzieła dowiemy się jak kluczowe znaczenie miała gospodarka pasterska dla całego dziedzictwa regionu górskiego, w jaki sposób i dlaczego pojawiło się na podhalańskich ziemiach oraz jak ukształtowało dawne oraz nadal żywe góralskie zwyczaje. Unikatowa kultura Podhala nie istniałaby bowiem bez pasterskiej tradycji, bez niej nie byłoby dzisiejszych górali, nie byłoby oscypków ani tak bogatej, atrakcyjnej kultury. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, tańce, pieśni i rękodzieło były i nadal są częścią codziennego życia, tworząc spójny obraz górskiego regionu” – przekonywała.
Podczas festiwalu odwiedzający mogą, dzięki animacjom i warsztatom, przyjrzeć się z bliska pasterskim tradycjom i rękodziełu. Chętni będą mogli przyjrzeć się np. jak powstają pasterskie torby, rękawice, instrumenty muzyczne. Będzie też okazja do zobaczenia prawdziwego redyku.
Każdego dnia, na odwiedzających Wioskę Festiwalową, czekać będą zabawy i liczne koncerty. Zmaganiom zespołów, które będą rywalizowały o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę, towarzyszył będzie Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych. Odbędzie się także Wystawa Owczarków Podhalańskich. Festiwal w Zakopanem potrwa do czwartku.
Festiwal został objęty honorowym patronatem pary prezydenckiej - Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.(PAP)
autor: Szymon Bafia
mar/