Teleskopy, rakiety i kombinezon Hermaszewskiego. Nowa wystawa stała o badaniach kosmosu w Narodowym Muzeum Techniki [NASZE WIDEO]

2024-02-20 14:17 aktualizacja: 2024-02-21, 14:25
Wystawa o kosmosie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Stępniewski
Wystawa o kosmosie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Stępniewski
Od dzisiaj jest otwarta nowa wystawa o badaniach i podboju kosmosu w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Można na niej obejrzeć m.in. historyczne lunety i teleskopy, poznać współczesne przyrządy do badania kosmosu, czy dowiedzieć się jaki wkład w jego poznawanie mieli Polacy.

“Wszystkie teleskopy świata-historia badań kosmosu, polski wkład w badanie i podbój kosmosu” - to tytuł czynnej od 20 lutego nowej wystawy stałej w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. “Ekspozycja ma na celu zachęcenie zwiedzających do pogłębienia wiedzy w zakresie astronomii i eksploracji przestrzeni kosmicznej” - piszą jej organizatorzy. 

Część poświęcona historii badań astronomicznych zaczyna się od prezentacji lunety Galileusza, pierwszego przyrządu optycznego wykorzystywanego w tym celu, a kończy na współczesnych przyrządach optycznych, stacjonarnych i tych umieszczanych w przestrzeni kosmicznej. Są też przedstawione postaci prekursorów badań kosmosu: Galileusza, Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza. 

 Na ekspozycji można również obejrzeć makiety rakiet i pojazdów kosmicznych, kombinezon Mirosława Hermaszewskiego czy fragment meteorytu Pułtusk, który spadł 30 stycznia 1868 roku w postaci deszczu meteorytowego, widzianego w całej ówczesnej Polsce. 

Twórcy ekspozycji przy pomocy modeli, makiet, opisów i prezentacji audiowizualnych poruszają tematykę skali. 

 Paweł Gogolewski, kurator wystawy wyjaśnił, że astronomia posługuje się pełną skalą liczb zarówno niewyobrażalnie małych, jak i niewyobrażalnie wielkich. “Problem skali jest fascynujący. Z jednej strony czas mierzony w miliardach lat, a z drugiej ograniczony czasem Plancka” - powiedział. 

Dużą wagę przywiązano do prezentacji wkładu Polaków w badania i podbój kosmosu.  Są tu przedstawione postaci m.in. Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy księżyców pyłowych Ziemi w punktach Lagrange’a, odznaczonego brązowym medalem NASA za wkład w badania astronomiczne. Aleksandra Wolszczana, odkrywcy pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, czy Sławosza Uznańskiego, naukowca i astronauty Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Narodowe Muzeum Techniki to największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce. Zostało utworzone w 2017 roku i zastąpiło istniejące od 1955 roku w Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Po ponownym otwarciu w 2022 roku uruchomiono tu wystawy stałe: “Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem”, “Historia komputerów-liczy się!”, “Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”, oraz dwuczęściową ekspozycję “Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych. Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. (PAP) 

 

Autor: Paweł Stępniewski