O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Telus: rekomendujemy rządowi przyjęcie uchwały ws. zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski po 15 września

Rekomendujemy rządowi uchwałę, która potwierdzi, że po 15 września do Polski nie będzie wjeżdżało zboże ukraińskie; tranzyt będzie jechał, tak jak do tej pory - powiedział we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w Programie 1 Polskiego Radia.

Minister Robert Telus Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Minister Robert Telus Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

"Rekomendujemy rządowi uchwałę, która potwierdzi, (...) że po 15 września do Polski nie będzie wjeżdżało zboże ukraińskie" - powiedział Robert Telus pytany o to, czym się zajmie we wtorek rząd, który ma się zebrać o godz. 11.

"To jest bardzo ważna uchwała, która będzie potwierdzała, żeby to zboże nie wjeżdżało na rynek" - wskazał.

Więcej

Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier: niezależnie od tego, jaka będzie decyzja brukselskich urzędników ws. ukraińskiego zboża, nie otworzymy naszych granic

Jak tłumaczył Telus, uchwała ta "będzie mówiła Komisji Europejskiej, że jeżeli ona nie przedłuży, to my na pewno przedłużymy" zakaz wjazdu. "Ale jesteśmy przekonani, że UE 'się łamie' i przedłuży. Ale gdyby nie przedłużyła, my jesteśmy twardzi w tej sprawie, bo to jest w interesie polskiego rolnika" - wskazał.

Tranzyt jak do tej pory

Minister podkreślił, że tranzyt ukraińskiego zboża "będzie jechał, tak jak do tej pory, bo tranzyt rośnie i pomagamy w tranzycie ukraińskiego zboża, żeby jechało do Afryki, bo ono jest potrzebne w tamtych krajach, gdzie brakuje zboża". "Ale żeby nie wjeżdżało do Polski, bo wiemy, jakie turbulencje to na rynku spowodowało wtedy, kiedy wjeżdżało" - wskazał minister rolnictwa.

Jak mówił, ta decyzja nie jest przeciwko komuś. "Niektórzy mówią, że ona jest przeciwko UE, Ukrainie. Ona jest dla polskich rolników, przede wszystkim dla Polski, dla UE - dlatego, że musimy dzisiaj zbudować narzędzia na przyszłość. Ten zakaz jest takim narzędziem" - tłumaczył szef MRiRW.

Minister poinformował, że zwiększa się tranzyt zboża przez nasz kraj. "W lutym przejechało przez tranzyt 114 tys. ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu 260 tys. ton i rośnie" - dodał.

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że "Polska nie pozwoli, żeby zalało nas ukraińskie zboże". "Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja brukselskich urzędników, nie otworzymy naszych granic" - oświadczył.

Więcej

Szełudkiwka, Ukraina. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Ardanowski: po 15 września ukraińskie zboże nie wjedzie do Polski

Rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News poinformował, że "rząd przyjmie uchwałę wzywającą Komisję Europejską do przedłużenia zakazu, a jednocześnie zapowiadającą, że jeżeli tak się nie stanie, to przyjmiemy na bazie klauzuli bezpieczeństwa rozwiązania na poziomie krajowym" - wskazał. Jak dodał, "sytuacja jest jasna", a "rolnicy mogą być pewni, bo rząd PiS embargo wprowadzi samodzielnie, jeżeli nie zrobi tego Unia".

Co dalej z zakazem importu?

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

W Brukseli i Strasburgu odbędą się we wtorek kolejne rozmowy w sprawie przyszłości embarga na ukraińskie zboże do pięciu krajów UE, w tym Polski, które wygasa 15 września. Polska uważa, że powinno być ono przedłużone z uwagi na sytuację rynkową. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wystąpi w debacie w Parlamencie Europejskim dotyczącej ukraińskiego zboża.

Po południu w Brukseli spotkają się dyplomaci pięciu krajów UE - Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier - by rozmawiać o embargu na ukraińskie zboże i sytuacji na rynkach rolnych. Tego samego dnia w PE w Strasburgu będzie obradowało kolegium unijnych komisarzy i temat ukraińskiego zboża znów pojawi się w dyskusji unijnej egzekutywy. Ostateczną decyzję o ewentualnym przedłużeniu embarga ma podjąć właśnie Komisji Europejska.

Późnym popołudniem również w Strasburgu odbędzie się natomiast debata w PE poświęcona embargu. Z informacji PAP wynika, że udział w niej ma wziąć komisarz Wojciechowski.  (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

kno/

Zobacz także

  • Minister rolnictwa Robert Telus, fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Robert Telus: przystąpienie Ukrainy do UE, to wyzwanie dla polskiego rolnictwa

  • Robert Telus. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Telus: "rolnicza dwunastka" jest kością niezgody wśród opozycji

  • Robert Telus Fot. PAP/Leszek Szymański

    Telus: we wtorek spotkanie z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża

  • Robert Telus, Fot. PAP/Leszek Szymański

    Robert Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów. Wydaje się, że to dobra propozycja

Serwisy ogólnodostępne PAP