„Upadek Trudeau przyspieszyły napięcia wewnętrzne oraz powrót Donalda Trumpa do Białego Domu” – twierdzi gazeta. Dodała, że premier Kanady nie zgadzał się z Republikaninem już w przeszłości, a teraz, niedługo przed ponownym zaprzysiężeniem Trumpa na prezydenta USA, „różnicy zdań nie udało się przezwyciężyć”.
Jak przypomniał „El Mundo”, Trudeau doszedł do władzy z postępowym programem, który przez lata cieszył się poparciem Kanadyjczyków. W ostatnim czasie „zjawisko 'trumpizmu' zapanowało jednak również w spokojnej i dobrze prosperującej Kanadzie” – ocenił dziennik.
„Wiatry nie wieją już na korzyść liberalnej polityki, która została zmieciona przez nacjonalistyczny populizm skłaniający się ku skrajnej prawicy, któremu w nowym porządku świata przewodniczy Trump” – napisał „El Mundo”.
Dziennik przypomniał, że Trudeau odwiedził Trumpa w listopadzie, aby przekonać prezydenta - elekta do wycofania się z zamiaru nałożenia 25-procentowych ceł na towary importowane z Kanady, największego partnera gospodarczego Stanów Zjednoczonych.
„Kanadyjski przywódca wyszedł z naiwnym założeniem, że jego wizyta złagodzi znany mu już ton prezydenta elekta” – skomentował „El Mundo”.
"Wiele osób w Kanadzie uwielbiałoby być 51. stanem. Stany Zjednoczone nie mogą już dłużej cierpieć z powodu ogromnych deficytów handlowych i subsydiów, których Kanada potrzebuje, aby utrzymać się na powierzchni. Justin Trudeau wiedział o tym i zrezygnował" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. Zasugerował, że rozwiązaniem problemów Kanady byłoby połączenie ze Stanami Zjednoczonymi.
Biały Dom oświadczył z kolei, że Trudeau, był „oddanym przyjacielem” Stanów Zjednoczonych.
Od wielu tygodni media pisały o naciskach na Trudeau, pochodzących z szeregów własnej partii, związanych m.in. ze spadającymi notowaniami liberałów w sondażach. W połowie grudnia ub.r. wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland, na kilka godzin przed przedstawieniem parlamentowi sytuacji budżetu, nieoczekiwanie podała się do dymisji. Przyczyną rezygnacji Freeland stał się spór z premierem o dalszy kierunek polityki gospodarczej. Freeland poinformowała też, że premier chciał przenieść ją na inną funkcję, co uznała za brak zaufania.
Trudeau został szefem Partii Liberalnej Kanady w 2013 roku, dwa lata później poprowadził liberałów do zwycięskich wyborów i utworzenia rządu większościowego w 2015 r. Od przyśpieszonych wyborów w 2021 r. liberałowie tworzyli rząd mniejszościowy przy wsparciu opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej, która jednak w ub.r. wycofała się z porozumienia. (PAP)
mrf/ jm/kgr/