Trwa akcja "Bezpieczna droga do szkoły" [NASZE WIDEO]

2023-09-04 11:28 aktualizacja: 2023-09-05, 10:52
Wypadek. Fot. PAP/Piotr Polak
Wypadek. Fot. PAP/Piotr Polak
31 osób zginęło w 206 wypadkach na drogach Lubelszczyzny podczas tegorocznych wakacji. To o 5 więcej ofiar śmiertelnych niż rok wcześniej. Zatrzymano blisko 600 nietrzeźwych kierowców – podsumowała w poniedziałek lubelska policja. Do 9 września w rejonie placówek oświatowych trwać będzie akcja profilaktyczna "Bezpieczna droga do szkoły".

Podczas konferencji prasowej rzecznik lubelskiej policji nadkom. Andrzej Fijołek poinformował, że w czasie tegorocznych wakacji na drogach regionu doszło do 206 wypadków drogowych, w których życie straciło 31 osób, a 222 zostały ranne.

"Porównując do ubiegłego roku, na terenie naszego województwa mamy spadek liczby wypadków i rannych (…) Niestety większa liczba zabitych jest w tym roku, bo w zeszłym było to 26 ofiar śmiertelnych mimo, że tych wypadków było wówczas więcej" – zauważył rzecznik.

Zwrócił uwagę, że do większej liczby tragicznych wypadków dochodzi – zgodnie ze statystykami policji – gdy warunki drogowe są dobre, często właśnie w lato, gdy jest lepsza widoczność. Wskazał też, że powodem wypadków jest głównie prędkość. "

Prędkość zabija; kierowcy pozwalają sobie na więcej, czasami popisują się swoimi umiejętnościami i to doprowadza do tragedii na drodze" – mówił.

Lubelska policja przekazała, że na 320 przeprowadzonych kontroli autobusów wykryto 8 usterek. Funkcjonariusze dokonali w wakacje ponad 170 tys. kontroli stanu trzeźwości, z czego 573 kierowców było pijanych.

W lato 15 osób straciło życie nad wodą w regionie, w tym dwie kobiety; wśród ofiar nie było dzieci. W zeszłe wakacje utonęło 17 osób.

Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie zapowiedziała, że do 9 września w rejonie placówek oświatowych trwać będzie akcja profilaktyczna "Bezpieczna droga do szkoły", podczas której policjanci koncentrować się będą na prawidłowym przewożeniu dzieci do szkół. Chodzi m.in. o to, czy znajdują się w fotelikach lub, czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

"To również kontrola prędkości, bo bardzo często w rejonach szkół mamy obniżoną prędkość do 40 km/h; będzie to oczywiście sprawdzane. Zwłaszcza w rejonach wiejskich będziemy też kontrolować autobusy szkolne, które będą dowozić dzieci do placówek oświatowych" – przekazała policjantka.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

jc/