Trzaskowski o inauguracji kampanii w Gliwicach: będzie o tym co najważniejsze, za wcześnie na szczegółowy program
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował, że podczas sobotniej konwencji KO w Gliwicach będzie mowa o tym, jaka powinna być prezydentura i tematach, które są obecnie najważniejsze. Podkreślił, że to nie jest jeszcze moment na to, by przedstawiać bardzo szczegółowy program wyborczy.

W sobotę w południe w Arenie Gliwice odbędzie się konwencja Koalicji Obywatelskiej. W wydarzeniu ma wziąć udział kilka tysięcy osób. Premier Donald Tusk zapowiadając w listopadzie prawybory w KO poinformował, że ich zwycięzca 7 grudnia na Śląsku zaprezentuje swój program.
Trzaskowski powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że w sobotę będzie mowa "o tym, co najważniejsze, o tym, jaka powinna być prezydentura, jakie są najważniejsze tematy". Zastrzegł, że to nie jest jeszcze ten moment, by przedstawiać bardzo szczegółowy program wyborczy.
"Cierpliwie, krok po kroku. Przed nami jeszcze pół roku, jeszcze nie zaczęła się sama kampania wyborcza, więc proszę nie oczekiwać programu. Będziemy mówić o tym, co jest w tej chwili najważniejsze i o tym, co wynika z rozmów, które prowadzę z Polkami i Polakami" - powiedział Trzaskowski. W ubiegłą środę ogłosił, że najbliższe tygodnie poświęci na rozmowy z Polakami. Spotkał się m.in. z przedsiębiorcami i kołem gospodyń wiejskich.
Prezydent Warszawy wręczył w poniedziałek 100 parom z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Pytany przez dziennikarzy, czy chciałby, aby za 30 lat takie medale były także wręczane małżeństwom jednopłciowym, odpowiedział, że ma nadzieję, że "będziemy mieli w Polsce wkrótce związki partnerskie".
Do 15 listopada trwały konsultacje publiczne projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i przepisów wprowadzających. Projekt zakłada, że związek partnerski zostaje zawarty, gdy dwie osoby, bez względu na płeć, złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu związku. Przepisy umożliwią też przyjęcie wspólnego nazwiska, wspólne rozliczanie się w urzędzie skarbowym, prawo do informacji medycznej czy dziedziczenia.
W przyszłorocznych wyborach prezydenckich wystartują, oprócz Trzaskowskiego, prezes IPN Karol Nawrocki jako kandydat popierany przez PiS, marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji i poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie. Lewica ma ogłosić swojego kandydata w drugiej połowie grudnia.(PAP)
kmz/ mok/ sma/