Tusk: w czasie posiedzenia RBN przedstawię kluczowe punkty do ogólnego porozumienia w Polsce
Premier Donald Tusk poinformował, że w trakcie zwołanej na poniedziałek Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawi "kluczowe punkty, które mogą stać się podstawą do ogólnego porozumienia w Polsce na rzecz polskiej racji stanu".

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek Radę Bezpieczeństwa Narodowego, w czasie której ma się m.in. podzielić z przedstawicielami rządu i parlamentu informacjami na temat swoich spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji - w piątek prezydent spotkał się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Petem Hegsethem, a we wtorek rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z gen. Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji.
W czwartek premier Donald Tusk - który w Sejmie zabrał głos po debacie nad wnioskiem klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry do spraw Równości Katarzyny Kotuli (Lewica) - powiedział, że na posiedzeniu RBN przedstawi "kilka kluczowych punktów, które mogą stać się podstawą do ogólnego, powszechnego porozumienia w Polsce na rzecz polskiej racji stanu". Ocenił, że nie można narazić kraju na żadne ryzyko "w tej absolutnie historycznej chwili". Dodał, że należy wykorzystać każdą "najmniejszą szansę, aby Polska wyszła bezpieczniejsza z tego zakrętu, a nie bardziej zagrożona".
Tusk wyraził nadzieję, że w poniedziałek o 13.30 wszyscy zainteresowani znajdą się u prezydenta na posiedzeniu RBN. Podkreślił, że gdyby na sali plenarnej obecny był prezes PiS Jarosław Kaczyński, powiedziałby mu: "Jarosławie daj sobie spokój ze swoimi uprzedzeniami i lekceważeniem prezydenta, też powinieneś być na posiedzeniu".
Premier zaznaczył, że "obiektywnie nie jesteśmy w złej sytuacji". Jak ocenił, Polska jest dobrze przygotowana w kwestii bezpieczeństwa, posiada silną jak nigdy dotąd pozycję w Unii Europejskiej oraz dobre relacje z USA, "niezależnie od turbulencji i sytuacji doraźnej". Dodał, że Polska jest postrzegana i w USA, i w Europie jako "najbliższy sojusznik Stanów Zjednoczonych".
Według Tuska, można wykorzystać "tę relatywnie dobrą sytuację", by Polska wyszła bezpiecznie z "tego wielkiego, niebezpiecznego geopolitycznego zakrętu". Podkreślił, że potrzebne jest do tego minimum porozumienia "między nami wszystkimi", przy czym nie wierzy, że można załagodzić każdy konflikt, ale jest "kilka oczywistych spraw, wokół których możemy i musimy zbudować wspólne poczucie i odpowiedzialność za polską rację stanu".
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny, poselski lub koło poselskie (lub przewodniczący tych klubów lub kół), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.(PAP)
kl/ mow/ ep/