O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Uchodźcy będą wysyłani poza Unię? Część państw podpisało się pod listem

Piętnaście krajów UE chce, aby Komisja Europejska poszła w ślady Wielkiej Brytanii, która zamierza odsyłać osoby przekraczające nielegalnie granice do Rwandy - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

 Zapora na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Krynki. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko
Zapora na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Krynki. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko

Dziennik zauważa, że "list podpisany przez przeszło połowę przywódców Unii trafił do unijnej egzekutywy zaledwie parę dni po tym, jak po ośmiu latach negocjacji Wspólnocie udało się zawrzeć pakt imigracyjny."

Jak wyjaśnia gazeta, poza Danią, Rumunią i Polską pod pismem podpisały się także Włochy, Austria, Finlandia, Grecja, Holandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Czechy, Cypr i Malta. Natomiast Francja i Niemcy, które brały udział w przygotowaniu pisma, ostatecznie go nie poparły.

"Rz" zauważa, że na razie nie wiadomo, dokąd osoby starające się o azyl miałyby trafiać z UE. "Listę 'pewnych państw' ma dopiero ustalić Komisja Europejska. To przewiduje pakt migracyjny" - dodaje.

W liście do KE przywódcy 15 państw piszą, że konieczne są "niestandardowe rozwiązania". "Jednym z nich ma być zawarcie umów z państwami, które znajdują się na szlaku migracji do Unii. Bruksela jest już związana podobnymi porozumieniami m.in. z Turcją, Egiptem, Mauretanią czy Tunezją. Teraz miałoby ich być znacznie więcej" - wyjaśnia "Rz". (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak i posłanka Anna Krupka. Fot. PAP/Marcin Obara

    Błaszczak: trzeba zrobić wszystko, żeby pakt migracyjny nie wszedł w życie

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka

    "Zaczynamy robić porządki we własnym domu". KE proponuje wspólny system odsyłania migrantów

  • Flagi UE. Fot. PAP/NTB/Cornelius Poppe

    Komisja Europejska zapowiada konsekwencje wobec państw, które nie wdrożą paktu migracyjnego

  • Słup graniczny Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Polska powinna przyjąć migrantów? Większość badanych mówi jednym głosem

Serwisy ogólnodostępne PAP