Starzenie to proces tyleż naturalny, co nieunikniony. Wraz z upływem lat stajemy się bardziej narażeni na pogorszenie sprawności fizycznej i umysłowej oraz rozwój groźnych chorób. Eksperci do znudzenia przypominają, by w trosce o swoje zdrowie zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, za sprawą której dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Szczególnie polecaną przez specjalistów strategię żywieniową stanowi dieta MIND, którą wyróżnia udowodniony naukowo, korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Słowo „mind” w języku angielskim oznacza umysł. Rozwinięcie tego skrótu – Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay – wskazuje, iż jest to sposób odżywiania, który ma za zadanie zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym i zmniejszać ich progresję. Łączy on w sobie założenia diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH, które plasują się w ścisłej czołówce najzdrowszych diet świata.
Nowe badanie, którego rezultaty ukazały się na łamach „Annals of Neurology” potwierdziło wcześniejsze ustalenia ekspertów. Naukowcy ze stanowego Uniwersytetu Columbia odkryli, iż stosowanie diety MIND przynosi ogromne korzyści w zakresie profilaktyki chorób mózgu poprzez opóźnianie procesu starzenia najważniejszego ludzkiego organu.
Badacze przeanalizowali dane zbierane przez 14 lat od 1644 osób. Uczeni wykorzystali zegar epigenetyczny DunedinPACE - narzędzie służące do pomiaru wieku biologicznego ludzkich tkanek. Okazało się, że osoby, które najpilniej przestrzegały zasad diety MIND, były o 53 proc. mniej narażone na rozwój demencji. „Dieta MIND zmniejsza stany zapalne, polepsza metabolizm oraz wspiera zdrowie serca i mózgu” – tłumaczy w rozmowie z serwisem „Medical News Today” certyfikowana specjalistka medycyny funkcjonalnej Menka Gupta.
Dieta MIND zakłada jedzenie jak największej ilości świeżych warzyw. Zalecane są również owoce jagodowe (takie jak jagody, truskawki czy maliny), orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste, ryby, drób oraz oliwa z oliwek. Należy przy tym wyeliminować z jadłospisu czerwone mięso, masło i margarynę, sery żółte, słodycze oraz żywność wysoko przetworzoną. „Spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze ma kluczowe znaczenie dla redukcji stanów zapalnych układu nerwowego i stresu oksydacyjnego, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych” – podkreśla Gupta. (PAP Life)
ep/