Uczestnicy festiwalu Open’er będą mogli wykonać bezpłatny test na HIV

2024-07-03 17:17 aktualizacja: 2024-07-03, 22:14
Współpracę z organizatorami imprezy podjęło Białostockie Stowarzyszenie Faros, które oferuje uczestnikom wydarzenia szybkie i bezpłatne testy na HIV, HCV oraz kiłę. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski (zdjęcie ilustracyjne)
Współpracę z organizatorami imprezy podjęło Białostockie Stowarzyszenie Faros, które oferuje uczestnikom wydarzenia szybkie i bezpłatne testy na HIV, HCV oraz kiłę. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski (zdjęcie ilustracyjne)
3 lipca rozpoczyna się coroczne święto muzyki, czyli Open’er Festival. Podczas imprezy będzie można przebadać się pod kątem chorób wenerycznych. Białostockie Stowarzyszenie Faros oferuje uczestnikom wydarzenia szybkie testy na obecność HIV, HCV oraz kiły – bezpłatne, anonimowe i połączone z edukacyjną rozmową na temat profilaktyki.

Wielkie święto muzyki odbywa się tradycyjnie na terenie Portu lotniczego Gdynia-Kosakowo i potrwa do 6 lipca. W gronie artystów, którzy wystąpią w Trójmieście, znalazły się takie międzynarodowe gwiazdy estrady, jak Dua Lipa, Sam Smith, Doja Cat czy Hozier.

Współpracę z organizatorami imprezy podjęło Białostockie Stowarzyszenie Faros, które oferuje uczestnikom wydarzenia szybkie i bezpłatne testy na HIV, HCV oraz kiłę. Stoisko Faros będzie można znaleźć w festiwalowej strefie organizacji pozarządowych aż do końca festiwalu.

Wolontariusze i certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS obiecują zapewnić przyjazną atmosferę, liczne konkursy z nagrodami oraz – a może przede wszystkim – rozmowę na temat profilaktyki chorób przenoszonych droga płciową. Na chętnych czekać będą także osoby, które na miejscu pomogą wykonać testy. „Ogromna większość, niemal 90 proc. Polek i Polaków nigdy w życiu nie badała się w kierunku HIV. A przecież tym wirusem może zakazić się każdy. Wstępne dane z ubiegłego roku mówią o niemal 3 tysiącach nowych przypadków. Pierwsze miesiące tego roku to kolejny tysiąc! Dlatego edukujemy, tłumaczymy, jak się chronić, wyjaśniamy” – mówi w komunikacie prasowym Iwona Grzesiuk, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Faros.

Specjaliści stale przypominają o regularnym badaniu się – tym bardziej, że wiele chorób wenerycznych można łatwo wyleczyć. W przypadku HCV wystarczy 8-12 tygodni kuracji, której skuteczność wynosi niemal 100 proc. Mimo że zakażenie HIV jest nieuleczalne, wcześnie wdrożona terapia daje duże szanse na normalne i komfortowe życie. „Naszym gościem będzie m.in. Magda z Gdańska. Opowie o tym, jak wygląda życie z wirusem. Bez tabu. Wyjaśni wszystko, o co słuchacze będą chcieli zapytać. Warto posłuchać” – zaprasza Dagmara Przekop ze Stowarzyszenia Faros, która poprowadzi tę rozmowę. (PAP Life)

gn/