UE dołączyła do apelu o wznowienie przez Izrael i Hamas rozmów o rozejmie w Gazie

2024-08-09 16:22 aktualizacja: 2024-08-09, 20:43
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz jej zastępca odpowiedzialny za unijną dyplomację Josep Borrell dołączyli do apelu przywódców USA, Egiptu i Kataru o wznowienie przez Izrael i Hamas 15 sierpnia rozmów na temat rozejmu w Strefie Gazy.

Chodzi o oświadczenie, które w czwartek wydali wspólnie prezydent USA Joe Biden, prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sisi oraz emir Kataru Tamim bin Hamad as-Sani. Zaapelowali w nim do Izraela i Hamasu o powrót do negocjacyjnego stołu i rozmów o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników.

W piątek do tego samego wezwali przywódcy UE.

"UE przyłącza się do apelu Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych o niezwłoczne zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników" - zadeklarował Borrell we wpisie w serwisie X. "Ponownie wyrażamy nasze pełne poparcie dla ich mediacji mającej na celu zakończenie niemożliwych do zniesienia serii cierpień" - podkreślił szef unijnej dyplomacji. Według niego zawieszenie broni w Gazie utoruje również drogę do deeskalacji nastrojów w całym regionie Bliskiego Wschodu.

Von der Leyen poparła w osobnym wpisie działania podejmowane przez Stany Zjednoczone, Egipt i Katar, bo - jak zaznaczyła - ich celem jest osiągnięcie pokoju i stabilizacji, jakich potrzebuje region. Dodała, że zawieszenie broni w Strefie Gazy jest jedynym sposobem, by "uratować życie, przywrócić nadzieję na pokój i zapewnić powrót zakładników".

Do wznowienia rozmów ma dojść 15 sierpnia w Dosze lub Kairze. Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało, że wyśle na negocjacje swoich przedstawicieli.

Według przywódców USA, Egiptu i Kataru porozumienie będzie bazować na planie przedstawionym przez prezydenta Bidena 31 maja 2024 r. Zakłada on oprócz trwałego rozejmu wymianę zakładników na palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, a także odbudowę Strefy Gazy.

Dotychczasowe negocjacje utknęły w martwym punkcie, obie strony wzajemnie się oskarżały o stawianie nowych warunków i obwiniały o niepowodzenie rozmów.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku rządzącej tym palestyńskim terytorium terrorystycznej organizacji Hamas na Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim blisko 1200 osób, a 251 porwano. 111 zakładników jest nadal w niewoli, armia izraelska ogłosiła, że część z nich już nie żyje.

Z Brukseli Magdalena Cedro 

grg/