O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Litwy wezwał państwa UE do kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał w Brukseli partnerów z Unii Europejskiej do jak najszybszego przyjęcia pakietu pomocy o wartości 20 mld. euro dla Ukrainy. Jego zdaniem Unia powinna również zaproponować orientacyjną datę przystąpienia Ukrainy do Wspólnoty.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Dodał, że wiąże duże oczekiwania z propozycją odstraszania nuklearnego, wysuniętą przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

"Ich parasol nuklearny mógłby służyć jako naprawdę bardzo poważny środek odstraszający wobec Rosji i bardzo ważne jest, aby wykorzystać każdą okazję do zwiększenia naszej odporności, zwłaszcza na wschodniej flance, która jest przedmiotem różnego rodzaju ataków" - zaznaczył.

Więcej

Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Premier Tusk: Europa musi podjąć wyścig zbrojeń rozpoczęty przez Rosję

Inicjatywę wsparcia Ukrainy, do przyjęcia której wezwał Nauseda, zaproponowała szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Jej przyjęcie wciąż nie jest jednak przesądzone, w odróżnieniu od planu dozbrajania Europy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która zapowiada mobilizowanie nawet do 800 mld euro na wydatki obronne.

Wsparcie dla Ukrainy, o którym mówił prezydent Litwy, miałaby trafić na Ukrainę do końca tego roku. Pieniądze mają pochodzić m.in. ze składek krajów członkowskich, proporcjonalnych do wielkości ich dochodu narodowego. Celem jest zaspokojenie najpilniejszych krótkoterminowych potrzeb Ukrainy.

"Śmiejecie się, ale myślę, że to bardzo poważne" - powiedział dziennikarzom Nauseda. "Zobowiązaliśmy się do wspierania Ukrainy kwotą 0,25 proc. naszego PKB każdego roku. Policzyliśmy, że jeśli inne kraje zobowiązałyby się do wpłacenia takiej samej kwoty, moglibyśmy otrzymać 43 mld euro" - podał.

"Dla mnie ważne jest również wsparcie Ukrainy politycznie, dlatego zaproponowałem ustalenie daty orientacyjnej członkostwa Ukrainy w UE" - powiedział Nauseda. W jego ocenie powinien to być 1 stycznia 2030 r. Jak podkreślił, nie byłoby to prawnie wiążące, ale stanowiłoby mocny sygnał poparcia UE dla Ukrainy.

Więcej

Siergiej Ławrow Fot. ABEDIN TAHERKENAREH/PAP/EPA

Ławrow: rozmieszczenie europejskich sił pokojowych w Ukrainie uznamy za udział NATO w wojnie [WIDEO+INFOGRAFIKA]

Pytany o możliwe węgierskie weto wobec rozstrzygnięć ze szczytu, odpowiedział: "zobaczymy". "Ale musimy podejmować decyzje niezależnie od tego, czy jeden lub dwa kraje się na to nie zgadzają za każdym razem" - powiedział. "Inaczej historia nas ukaże, a koszt niepodejmowania tych decyzji będzie bardzo wysoki" - podkreślił prezydent Litwy. W jego ocenie niemożność podejmowania rozstrzygających decyzji trwała zbyt długo.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mal/ bst/ ał/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Litwa. Nie żyją trzej żołnierze USA, którzy zaginęli na poligonie

  • Szczyt w Londynie. Fot. EPA/Chris J. Ratcliffe / POOL

    Przywódcy państw bałtyckich nie zostali zaproszeni na szczyt w Londynie. Keir Starmer przeprasza

  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Fot. PAP/Marcin Obara

    Ceremonia przyłączenia państw bałtyckich do europejskiej sieci energetycznej CESA. "Historyczna chwila"

  • Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Azyl dla prezydent Gruzji na Litwie? Doradczyni prezydenta Litwy zabrała głos

Serwisy ogólnodostępne PAP