O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraińskie drony sił specjalnych unieruchomiły ważny dla obronności Rosji kombinat metalurgiczny

Atak dronów sił specjalnych Ukrainy unieruchomił ważny dla przemysłu obronnego Rosji Oskolski Kombinat Elektrometalurgiczny (OEMK), znany z produkcji wysokiej jakości stali – poinformowały w środę ukraińskie media z powołaniem na źródła w wywiadzie wojskowym HUR.

Atak dronów sił specjalnych Ukrainy unieruchomił ważny dla przemysłu obronnego Rosji Oskolski Kombinat Elektrometalurgiczny. Fot. PAP/EPA/	KATERYNA KLOCHKO (zdjęcie ilustracyjne)
Atak dronów sił specjalnych Ukrainy unieruchomił ważny dla przemysłu obronnego Rosji Oskolski Kombinat Elektrometalurgiczny. Fot. PAP/EPA/ KATERYNA KLOCHKO (zdjęcie ilustracyjne)

1 lipca Ukraińcy z zastosowaniem dronów kamikadze uszkodzili dwie zasilające kombinat podstacje elektryczne, co doprowadziło do całkowitego zatrzymania pracy zakładu. OEMK znajduje się w pobliżu miasta Stary Oskoł w obwodzie biełgorodzkim.

Więcej

Premier Holandii Dick Schoof, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Premier Holandii Dick Schoof, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Nowy premier Holandii o pomocy dla Ukrainy

„W wyniku przerwy w dostawie prądu wyłączyły się wszystkie elektryczne piece łukowe, w których zastygł metal. By je ponownie uruchomić, należy całkowicie wyczyścić te piece i zamienić elementy łukowe, co może potrwać kilka miesięcy” – napisał portal Suspilne za swoimi informatorami.

„Niektórzy pracownicy OEMK uważają, że trzeba będzie zamontować całkiem nowe piece. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że OEMK został zbudowany przez niemieckich specjalistów i przy użyciu niemieckiej technologii, prawdopodobnie trudno będzie wznowić działalność bez ich udziału" – wyjaśniły ukraińskie służby.

Portal Ukrainska Prawda przekazał, powołując się na swoich rozmówców, że operację przeprowadziły wspólnie siły wywiadu wojskowego HUR i Służby Wywiadu Zagranicznego.

OEMK, który produkuje wysokiej jakości stal dla przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego, jest częścią imperium metalurgicznego kontrolowanego przez proputinowskiego miliardera Aliszera Usmanowa.

Jarosław Junko (PAP)
 

gn/

Zobacz także

  • Prezydent Karol Nawrocki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Prezydent Karol Nawrocki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Nawrocki o wizycie Zełenskiego: zła informacja dla Moskwy

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Tusk przed szczytem w Brukseli: albo pieniądze dzisiaj, albo krew jutro

  • Specjalny wysłannik Trumpa Steve Witkoff. Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Specjalny wysłannik Trumpa Steve Witkoff. Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Kiedy kolejna wizyta Witkoffa w Rosji? Kreml zabrał głos

  • Biały Dom. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
    Biały Dom. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Biały Dom ostrzega Ukrainę. "Gwarancje nie będą na stole wiecznie"

Serwisy ogólnodostępne PAP