Ukraińskie MSZ: Kijów w każdych okolicznościach będzie wspierał unijne aspiracje Gruzji

2024-10-31 20:39 aktualizacja: 2024-11-01, 10:19
Protest w Tbilisi. Fot. EPA/DAVID MDZINARISHVILI
Protest w Tbilisi. Fot. EPA/DAVID MDZINARISHVILI
Ukraina oświadczyła w czwartek, że będzie wspierała Gruzję w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej i w NATO "w każdych okolicznościach". Kijów w ten sposób odniósł się do gruzińskich wyborów parlamentarnych, które wygrała rządząca prorosyjska partia Gruzińskie Marzenie.

"Ukraina w każdych okolicznościach będzie wspierać naród gruziński w jego dążeniach do kontynuowania strategicznej drogi do członkostwa w UE i NATO” – napisało na swojej stronie internetowej ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Centralna Komisja Wyborcza Gruzji potwierdziła w czwartek zwycięstwo w sobotnich wyborach parlamentarnych partii Gruzińskie Marzenie, oskarżanej przez opozycję proeuropejską i prezydentkę Salome Zurabiszwili o nieprawidłowości wyborcze.

"Popieramy ustalenia międzynarodowej misji obserwacyjnej OBWE podczas wyborów parlamentarnych w Gruzji, która odnotowała liczne naruszenia" – zaznaczyła ukraińska dyplomacja w komunikacie. Resort stwierdził w nim też, że Kijów "uważnie śledził wybory do organów legislacyjnych" w Gruzji i "odnotował liczne naruszenia, m.in. korupcję, zastraszanie, przymus, naciski na wyborców, brak przejrzystości głosowania oraz ograniczanie dostępu partii opozycji do mediów".

W komunikacie ukraińskie MSZ potępiło "metody wpływu na wybory, przypominające reżim rosyjski" i wezwało do wszczęcia śledztwa. "Wzywamy rząd Gruzji, aby nie podążał białoruską drogą, która prowadzi do utraty suwerenności i niepodległości" – napisał resort.

W środę Komisja Europejska poinformowała, że zawiesiła proces akcesyjny z Gruzją i nie będzie zalecała przywrócenia go, jeśli kraj nie zacznie przestrzegać wartości UE, w tym nie wyjaśni nieprawidłowości podczas ubiegłotygodniowych wyborów parlamentarnych.

W opublikowanym w środę raporcie KE zauważyła, że zgłoszone niedociągnięcia obejmują m.in. niedawne zmiany legislacyjne w procesie wyborczym, częste kompromisy w zakresie tajności głosowania, niespójności proceduralne, zastraszanie i presję na wyborców, które negatywnie wpłynęły na zaufanie publiczne do procesu. KE wezwała kraj do przeprowadzeni kompleksowej reformy wyborczej. (PAP)

zm/ kar/ grg/

TEMATY: