Szef rządu uczestniczył w Warszawie w uroczystości podpisania umowy projektowej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Premier @MorawieckiM podczas podpisania umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechte w Arkadach Kubickiego: Dzisiaj podpisujemy umowę dot. budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę… pic.twitter.com/X9CYEF8NBc
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 27, 2023
Morawiecki podkreślił, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana z najlepszymi amerykańskimi firmami, które w tej dziedzinie mają ogromne doświadczenie. "Tak jak wiek XX należał do węgla i ropy, tak wiek XXI należy do atomu" - zaznaczył.
Premier dodał, że Polska "nie może ryzykować stabilności systemu energetycznego, stabilności całej naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii". "Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które jest sprawdzone technologicznie i zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest waśnie energetyka jądrowa, która ma dziś swój wielki dzień" - dodał.
Premier @MorawieckiM w Arkadach Kubickiego: W czasie zawirowań geopolitycznych, współpraca przy budowie tej elektrowni ma fundamentalne znaczenie. Dzisiaj rozmawiamy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym, najnowszych technologiach, a także o bezpieczeństwie w szerokim…
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 27, 2023
Szef rządu zwrócił uwagę, że w czasach zawirowań geopolitycznych współpraca z amerykanami przy zbudowaniu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma znaczenie fundamentalne.
Premier: mamy ambicję aby odbudować polski sektor jądrowy
"Mamy ambicję aby odbudować polski cały sektor jądrowy. (...) Każdy kto się tą dziedziną trochę interesował wie, że w latach 80-tych elektrownia jądrowa miała powstać w Polsce, mieliśmy zespoły które się tym zajmowały, naukowców, inżynierów, projektantów, specjalistów, pracowników. Teraz te zespoły do pewnego stopnia zostały zaprzepaszczone, poszły w rozsypkę" - powiedział szef rządu.
Premier @MorawieckiM w Arkadach Kubickiego: Mamy ambicje, aby odbudować cały polski sektor jądrowy. Dzisiaj ściągamy specjalistów z całego świata. Ta przyjaźń 🇵🇱🤝 🇺🇸, którą dzisiaj cementuje elektrownia jądrowa, rozwija się na wielu płaszczyznach. To współpraca wielowątkowa,… pic.twitter.com/buxaGMJzfv
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 27, 2023
Podkreślił, że obecnie w Polsce kształcą się nowi specjaliści w dziedzinie energetyki jądrowej, ściągani są też specjaliści z całego świata.
Premier podkreślił, że Polska opiera swoje bezpieczeństwo na trzech filarach: bezpieczeństwie energetycznym, bliskości i współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi i bezpieczeństwie militarnym.
"We wszystkich tych trzech wymiarach, Polska i Stany Zjednoczone współpracują ze sobą ręka w rękę" - zaznaczył szef rządu.
Umowa podpisana
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
Umowę podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Brzezinski: ważny krok
W uroczystości zawarcia umowy uczestniczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
"Dzisiaj stawiamy bardzo ważny krok w realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej" - podkreślił ambasador Stanów Zjednoczonych.
Zwrócił uwagę, że projekty nuklearne są skomplikowane, nie można ich budować z dnia na dzień - "obejmują mnóstwo planowania, zaangażowania i ciężkiej pracy" - zaznaczył.
To jeden z najważniejszych kroków, które do tej pory podjęliśmy w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej. Gratuluję polskiemu rządowi i firmom zaangażowanym w ten projekt, zarówno ich wysiłków jak i zaangażowania, które doprowadziły nas do tego ważnego punktu. To nie… https://t.co/rnmHCDaxdc
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) September 27, 2023
Brzezinski pogratulował polskiemu rządowi i firmom projektowym, że "pozostały skoncentrowane na tym wysiłku i osiągnęliśmy ten ważny punkt". "Nie doszlibyśmy do tego punktu bez pańskiej stałej pracy i zaangażowania" - powiedział Brzezinski, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.
Ambasador podkreślił, że realizacja tego przedsięwzięcie to również inwestycja w Polaków.
"To niezwykła inwestycja w przyszłe pokolenia, ponieważ projekty nuklearne utworzą dobre, wysokopłatne miejsca pracy dla obu naszych krajów" - powiedział.
Jak zaznaczył, "to nie jest tylko przedsięwzięcie komercyjne, pracujemy również strategicznie, żeby otworzyć przemysł nuklearny w Polsce". Brzeziński skazał, że nasz kraj staje się hubem dla cywilnej energetyki nuklearnej w całym regionie.
Wskazał, że amerykański departament energii inwestuje w centrum szkoleniowe w naszym kraju - "aby mieć pewność, że Polska ma personel, by zbudować, a potem obsługiwać całą flotę reaktorów nuklearnych". Dodał, że chodzi nie tylko o inżynierów, ale też wielu specjalistów od spawania po finanse.
"Jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerami Polski, wykorzystując w przyszłości bezpieczną i wiarygodną technologię nuklearną" - powiedział. (PAP)
autorzy: Łukasz Pawłowski, Magdalena Jarco
mar/