Izrael wstrzymał pomoc humanitarną w Strefie Gazy. UNICEF alarmuje: blokada zagraża życiu cywilów
Wstrzymanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, wprowadzone w niedzielę przez Izrael, zagraża życiu cywilów – podał we wtorek UNICEF. Organizacja w pierwszej fazie zawieszenia broni, czyli od 19 stycznia do 28 lutego, przekazała ponad trzykrotnie więcej dostaw w porównaniu z poprzednimi sześcioma tygodniami.

Jak wyliczono, w tym czasie granicę Strefy Gazy przekroczyło prawie 1 tys. ciężarówek UNICEF, które dostarczyły m.in. czystą wodę, materiały medyczne, szczepionki, żywność terapeutyczną i inne materiały.
Według dyrektora regionalnego UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną, Edouarda Beigbedera, ograniczenie pomocy "zagraża operacjom ratującym życie cywilów". "Niezbędne jest utrzymanie zawieszenia broni, co jest kluczowe dla ratowania dzieci, oraz umożliwienie swobodnego przepływu wsparcia, abyśmy mogli kontynuować zwiększanie skali naszej reakcji humanitarnej" – dodał.
Dzieci w skrajnie trudnych warunkach
W oświadczeniu organizacji czytamy, że pomimo zwiększenia w ostatnim czasie transportów z pomocą, to mieszkające w tym regionie dzieci pozostają w skrajnie trudnych warunkach. Tylko w ostatnim tygodniu z powodu hipotermii zmarło siedem noworodków. Przyczyną był brak ciepłych ubrań i koców. Jak podano w Strefie Gazy, w ograniczonym zakresie działa 19 z 35 szpitali.
Od 19 stycznia UNICEF wraz z partnerami przekazał 150 tys. szt. ciepłej odzieży dla dzieci, zapewnił niezbędną opiekę medyczną dla ponad 25 tys. osób, usprawnił dostęp do wody dla prawie 0,5 mln mieszkańców, objął leczeniem ponad 2,6 tys. dzieci cierpiących na ostre niedożywienie.
Apel o trwałe zawieszenie broni
UNICEF zaapelował do obu stron konfliktu o pełne przestrzeganie zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym niezakłócania przepływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Wezwał także do podjęcia kroków, których efektem będzie trwałe osiągnięcie zawieszenie broni.
Izrael w niedzielę wstrzymał transport wszelkich towarów, w tym pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, po tym, gdy Hamas nie zgodził się na przedłużenie rozejmu. Według Hamasu wprowadzenie blokady jest złamaniem prawa międzynarodowego i umowy rozejmowej.(PAP)
mzb/ mal/ ał/