Według danych PKW, na Sutryka zagłosowało 115 350 wyborców, co przełożyło się na 68,29 proc. poparcia. Na jego kontrkandydatkę posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar głos oddało 53 572 wrocławian, co stanowi 31,71 proc. poparcia.
Wcześniej podczas przemówienia po ogłoszeniu wyników sondażowych Sutryk podziękował wrocławiankom i wrocławianom za to, że kolejny raz mu zaufali. "Pełni pokory poczekamy jeszcze do ostatecznych wyników" - dodał.
Sutryk podkreślił, że zawsze otaczał się ludźmi, którym bardzo zależy na tym mieście. "Chciałbym także prosić o zaufanie tych, którzy na mnie dzisiaj nie głosowali, prosić o zaufanie tych, którzy nie głosowali na mnie także dwa tygodnie temu. To jest bowiem tak, że my, ja, staramy się o Wrocław, troszczymy się o Wrocław dla każdego, bez względu na to, jakiej jest afiliacji politycznej czy partyjnej" - zaznaczył.
Według Sutryka "to nie ma najmniejszego znaczenia". "Chcemy robić Wrocław dla nas wszystkich i wydaje mi się, że to wygrało. Wygrał otwarty Wrocław, demokratyczny Wrocław. Jasne, że chciałoby się, żeby frekwencja była wyższa, ale wygrał Wrocław obywatelski, Wrocław mądry, Wrocław bez hejtu, dumny" - podsumował.
Izabela Bodnar: druga tura wyborów otworzyła we Wrocławiu dialog
Po ogłoszeniu wyników sondażu Izabela Bodnar podziękowała za wsparcie podczas kampanii. Podkreśliła, że dzięki drugiej turze pojawiła się możliwość przeprowadzenia debaty o Wrocławiu.
"Udało się otworzyć wspaniałą debatę, dyskusję na temat naszego miasta, na temat Wrocławia, na temat waszych spraw, waszych problemów, waszych oczekiwań. Mam wrażenie, że ta druga tura wyborów pozwoliła w końcu w tym mieście otworzyć dialog, prawdziwy dialog, który przez wiele lat był mocno we Wrocławiu wyciszony" - oceniła Bodnar.
Gratulując wygranej Sutrykowi, kandydatka Trzeciej Drogi zauważyła, że "pan prezydent się zmienił, przez ostatnie dwa tygodnie realizował rzeczy, których przez lata nie chciał realizować".
"Miejmy nadzieję, że ta nowa twarz pana prezydenta, który słucha ludzi, realizuje ich potrzeby, który jest otwarty na współpracę, na dialog, który opiera swoje działania na zaufaniu i na szacunku, że ta twarz prezydenta (...) ostatnich dwóch tygodni już się utrzyma na całą kadencję" - podkreśliła Bodnar.
Bodnar, która jest posłanką Polski2050-TD, zadeklarowała również, że nadal będzie pracowała na rzecz miasta jako parlamentarzystka. Pytana przez PAP o plany na kolejne wybory samorządowe odparła: "zobaczymy, jak się historia potoczy, w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie".
To będzie druga kadencja Sutryka
Będzie to druga kadencja 46-letniego Sutryk w fotelu prezydenta Wrocławia. W 2018 r. wygrał w pierwszej turze zdobywając 50,2 proc. głosów. Zanim został prezydentem stolicy Dolnego Śląska był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Sutryk jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i przez siedem lat dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
W kampanii wyborczej, odpowiadając na pytania PAP, Sutryk podkreślał, że największym wyzwaniem dla Wrocławia jest polityka mieszkaniowa. „Przygotowaliśmy plany, które zakładają inwestycje w co najmniej 2,5 tys. mieszkań. Co ważne będą tam niskie czynsze, a równolegle z budową bloków powstanie pełna infrastruktura – zieleń, placówki oświatowe i komunikacja publiczna. Chcę powiedzieć jasno: polityka mieszkaniowa będzie najważniejszym filarem następnej kadencji” – podkreślał w przedwyborczej ankiecie PAP.
Sutryk zapowiedział, że najważniejszą inwestycją infrastrukturalną w nowej kadencji będzie budowa nowych linii tramwajowych. „W najbliższych latach wybudujemy nowe linie tramwajowe na Jagodno, Maślice i Swojczyce oraz doprowadzimy tramwaj do szpitala przy ul. Borowskiej. Przygotowujemy się także do powstania trasy tramwajowej na Psie Pole, Nowe Żerniki czy Muchobór Wielki” – mówił. Zapewniał też, że skupi się na rozwoju kolei miejskiej i aglomeracyjnej.(PAP)
autorzy: Daria Porycka, Michał Torz
nl/