O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Amerykański minister zdrowia zapowiedział zwolnienie 10 tys. pracowników resortu

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tys. liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

Robert F. Kennedy. Fot. EPA/WIN MCNAMEE / POOL
Robert F. Kennedy. Fot. EPA/WIN MCNAMEE / POOL

Resort uważa, że zmiany pozwolą zaoszczędzić 1,8 mld dolarów rocznie, ale komentatorzy wyrażają obawy, że zwolnienia pracowników mogą spowolnić proces zatwierdzania leków i urządzeń medycznych oraz wydłużyć czas oczekiwania na dostęp do terapii dla pacjentów.

W kontekście wcześniejszego odejścia z ministerstwa około 10 tys. pracowników, którzy zwolnili się niedawno dobrowolnie, zapowiedziane przez Kennedy’ego kroki oznaczają zmniejszenie łącznej liczby zatrudnionych w resorcie z 82 tys. do 62 tys. Przewidziano m.in. redukcję liczby pracowników Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o 3,5 tys., Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - o 2,4 tys. i Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) - o 1,2 tys.

W komunikacie ministerstwa zdrowia podkreślono, że "dramatyczna restrukturyzacja" jest zgodna z rozporządzeniem wykonawczym prezydenta USA Donalda Trumpa, dotyczącym optymalizacji liczby personelu.

"Ta reforma będzie korzystna zarówno dla podatników, jak i dla osób, którym służy ministerstwo zdrowia. To cała amerykańska opinia publiczna, bo naszym celem jest uczynić Ameryką znów zdrową" – oświadczył Kennedy, nawiązując do sloganu Trumpa "Make America Great Again" (MAGA).

Więcej

Donald Trump. Fot. EPA/WIN MCNAMEE / POOL

Administracja Trumpa wysyła sprzeczne sygnały ws. wstrzymania pomocy dla Ukrainy

Resort przekazał, że reforma odzwierciedla nowy priorytet, którym jest zakończenie epidemii chorób przewlekłych poprzez wysiłki na rzecz "bezpiecznej, zdrowej żywności, czystej wody i eliminacji toksyn w środowisku".

Stacja NBC News dotarła do okólnika, w którym napisano, że pracownicy mogą już w piątek otrzymać informacje o zwolnieniach. Stacja oceniła, że zmniejszenie liczby personelu agencji, takich jak CDC, może narazić na szwank wysiłki rządu w zakresie ochrony zdrowia.

Resort zaznaczył, że zwolnienia nie będą dotyczyły inspektorów ani recenzentów, zajmujących się zatwierdzaniem leków, urządzeń medycznych ani produktów spożywczych. Pojawiły się jednak obawy, że dojdzie w tym zakresie do opóźnień.

Eva Temkin, prawniczka z firmy Arnold & Porter, która doradza klientom w sprawie wniosków o zatwierdzenie leków i urządzeń medycznych, oceniła, że zmniejszenie liczby personelu prawdopodobnie spowolni ten proces i będzie skutkowało niedochowaniem terminów. "Istnieje realne ryzyko, że spowoduje to opóźnienia w dostępie pacjentów do metod leczenia" – zaalarmowała. (PAP)

wia/ szm/ grg/

Zobacz także

  • Robert F. Kennedy jr. Fot. EPA/ALLISON DINNER

    Amerykański Senat zatwierdził Kennedy'ego jr. na ministra zdrowia

  • Robert F. Kennedy Jr. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Bratanek Johna F. Kennedy'ego będzie ubiegał się o prezydenturę. Ogłosił "ważną deklarację"

Serwisy ogólnodostępne PAP