O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co najmniej 6 ośob zgineło w wyniku katastrofy samolotu pogotowia w Filadelfii

Co najmniej 6 Meksykanów zginęło w katastrofie samolotu pogotowia lotniczego typu Learjet 55, do której doszło w piątek w Filadelfii - przekazał konsulat Meksyku w tym mieście. Wiadomość tę potwierdziła prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum. Na pokładzie było dziecko i pięcioro dorosłych.

Cherelle Parker. Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE
Cherelle Parker. Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE

Jak poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), do katastrofy doszło około godz. 18.30 czasu lokalnego (sobota, godz. 0.30 w Polsce) tuż po starcie samolotu z regionalnego lotniska Norhteast Philadelphia. Zarejestrowana w Meksyku maszyna była w drodze do Springfield w stanie Missouri.

Nagrania ze zdarzenia ukazują samolot spadający z wielką prędkością i wybuchający w dużej kuli ognia w pobliżu osiedla mieszkalnego. Na miejscu zapalił się co najmniej jeden dom. Na ziemi jedna osoba poniosła śmierć, a 19 zostało rannych.

Firma Jet Rescue Air Ambulance, zarejestrowana w Meksyku, do której należał samolot, wyjaśniła, że na pokładzie było dziecko i jego matka, a załoga składała się z czterech osób.

Gubernator stanu Pensylwania Josh Shapiro oświadczył na konferencji prasowej zorganizowanej niedaleko miejsca katastrofy, że "w okolicy na pewno będą ofiary śmiertelne". Dodał, że "jesteśmy myślami i modlimy się za tych, którzy są teraz w żałobie".

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przekazał we wpisie w mediach społecznościowych, że "to bardzo smutne, widzieć samolot, który rozbił się w Filadelfii, w stanie Pensylwania. Jeszcze więcej niewinnych istot straciło życie". Zaznaczył, że służby są na miejscu, a ich praca powinna już na tym etapie zostać doceniona.

Jak poinformowała burmistrz Filadelfii Cherelle Parker, spadający samolot uszkodził "kilka budynków mieszkalnych i pojazdów".

Przyczyna nagłego upadku samolotu, który zaczął pikować mniej niż kilometr po wzbiciu się w powietrze, nie jest dotąd znana. FAA i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

W nocy ze środy na czwartek samolot pasażerski Bombardier CRJ-700 linii American Airlines, lecący z Wichita, zderzył się ze śmigłowcem UH-60 Black Hawk tuż przed pasem startowym lotniska im. Ronalda Reagana w Arlington pod Waszyngtonem. Zginęły wszystkie osoby podróżujące obiema maszynami, w tym 64 osoby na pokładzie samolotu i trzech żołnierzy na pokładzie śmigłowca. Szczątki obu maszyn spadły do rzeki Potomak.(PAP)

awm/ mal/ ał/ ep/

Zobacz także

  • Fragmenty wojskowego śmigłowca wyciągane z rzeki Potomak Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Katastrofa lotnicza w pobliżu Waszyngtonu. Śledczy wskazali możliwą przyczynę

  • Fot. PAP/EPA/ISAAC FONTANA

    Katastrofa w Brazylii. Samolot spadł na autobus

  • Lotnisko Ronalda Reagana. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Rozpoczęto przegląd lotnisk w USA. Jest działanie po katastrofie

  • Wrak samolotu Azerbaijan Airlines. Fot. PAP/EPA/STR

    Nowe informacje w sprawie katastrofy lotniczej w Kazachstanie

Serwisy ogólnodostępne PAP