O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Von der Leyen: magazyny gazu w UE są obecnie zapełnione w 90 procentach

Magazyny gazu w UE są obecnie zapełnione w 90 procentach, co oznacza, że osiągnęliśmy nasz cel jeszcze przed terminem 1 listopada - poinformowała na platformie X szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem gwarantuje to bezpieczeństwo dostaw energii przed zbliżającym się sezonem grzewczym.

Ursula von der Leyen. fot. EPA/RONALD WITTEK/PAP/EPA.
Ursula von der Leyen. fot. EPA/RONALD WITTEK/PAP/EPA.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała w 2022 roku zakłócenia na rynkach energii i spowodowała wzrost cen gazu i prądu. Kraje UE podjęły w związku z tym szybkie działania i uzgodniły m.in., że zwiększą rezerwy gazu, aby zapewnić Europejczykom wystarczającą podaż.

W tym celu w czerwcu 2022 roku przyjęto unijne rozporządzenie w tej sprawie. Przewiduje ono, że podziemne magazyny na terytorium państw członkowskich muszą zostać napełnione przed zimą w 90 proc.

Rozporządzenie okazało się skuteczne. W 2023 r. poziom napełnienia magazynów był znacznie wyższy niż w poprzednich latach. W przededniu sezonu grzewczego 2023/2024 zbiorniki gazu były niemal pełne we wszystkich państwach UE, które posiadają magazyny.

"Dzięki wspieraniu odnawialnych źródeł energii, oszczędzaniu energii i poszukiwaniu nowych dostawców możemy magazynować gaz na zimę. Gwarantuje to bezpieczeństwo dostaw energii i stabilność rynków energii" - napisała w środę szefowa KE.

Większość państw członkowskich UE ma magazyny gazu na swoim terytorium. Zdolności magazynowania w pięciu państwach (Niemcy, Włochy, Francja, Holandia i Austria) sięgają dwóch trzecich łącznych zdolności UE.

Zgodnie z rozporządzeniem państwa UE nieposiadające instalacji magazynowych powinny gromadzić 15 proc. rocznego zużycia gazu w innych państwach członkowskich – w ten sposób mają dostęp do rezerw gazu. Mechanizm ten zwiększa bezpieczeństwo podaży gazu w UE, a jednocześnie pozwala dzielić się kosztami napełnienia magazynów. Państwa członkowskie o mniejszych zdolnościach magazynowania współpracują z państwami mającymi większe magazyny, dzięki czemu gwarantują sobie rezerwy gazu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kh/

Zobacz także

  • Protest przeciwko zatrzymaniu Ekrema Imamoglu, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

    Szefowa KE: zatrzymanie burmistrza Stambułu jest głęboko niepokojące

  • Demonstracja mieszkańców Nuuk przed amerykańskim konsulatem, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/CHRISTIAN KLINDT SOELBECK

    Szefowa KE poparła prawo Grenlandii do integralności i zapowiedziała inwestycje w obronność

  • Adam Szłapka Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Specjalnie dla PAP

    Szłapka: zapisy unijnej białej księgi muszą być ambitne i korzystne dla Polski

  • Ursula von der Leyen przemawia w Parlamencie Europejskim. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Komisja Europejska odpowiedziała cłami odwetowymi wobec USA [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP