W Berlinie dyskutowano, jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej

2023-11-21 20:57 aktualizacja: 2023-11-22, 17:01
Auschwitz, Fot. PAP/DPA
Auschwitz, Fot. PAP/DPA
Pod hasłem "Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Organizatorzy zapewnili, że inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana.

Forum, które zebrała się w ubiegłym tygodniu w berlińskiej uczelni wyższej Touro University, miało wymiar edukacyjny. Jego celem była przede wszystkim odpowiedź na pytanie "jak edukować?". "Bo że należy edukować, to już wiemy - informuje Patria Nostra. - Wiedza o II wojnie światowej wśród młodych (i nie tylko młodych) Niemców jest bardziej niż nikła".

Do współpracy zaproszono niemieckich naukowców, historyków, polityków, organizatorów wystaw tematycznych w muzeach oraz organizatorów wycieczek młodzieży do miejsc pamięci w Polsce. "Chcieliśmy wspólnie wypracować sposób na to, jak sama II wojna światowa, ale i wielokulturowe społeczeństwo Polski w tamtych czasach powinno być uwzględniane w nauczaniu historii w Niemczech" - podkreśla Stowarzyszenie w informacji prasowej.

"Cieszę się, że kolejny raz mogliśmy gościć w Touro University, bo to oznacza, że programy edukacyjne stanowią doskonały punkt wyjścia do porozumienia między naszymi narodami i do nawiązywania głębszych relacji" - podsumował mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Wydarzenie było finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP "Dyplomacja Publiczna 2023".

Zapytana, czy inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana, sekretarz stowarzyszenia Patria Nostra Aneta Markowska zapewniła PAP: "Jak najbardziej! Planujemy w partnerstwie ze sprawdzonym "w bojach" Touro University Berlin powrócić do tematyki edukacji społeczeństwa niemieckiego w kwestii zbrodni niemieckich popełnionych podczas II wojny światowej. Tuż po konferencji, wspólnie z prelegentami uznaliśmy, że konieczna i wartościowa będzie kontynuacja dyskusji na temat odpowiedniego sposobu edukowania Niemców w kwestii naszej historii i zbrodni wojennych".

"Zawsze podkreślam, że jako Stowarzyszenie jesteśmy przekonani, iż edukacja ma moc zmiany, jest swoistą "kroplą drążącą skałę". Może to zabrzmi trochę patetycznie, ale poprzez edukację o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, możemy obecnie budować społeczeństwo oparte na zrozumieniu i tolerancji" - stwierdziła Markowska.

Kontynuacja debaty na temat edukacji społeczeństwa niemieckiego w sprawie zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej "jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania obu stron" - zauważyła sekretarz. "Nasze doświadczenie pokazuje, że równie cenne jak panele dyskusyjne i konferencje edukacyjne są także wizyty studyjne niemieckiej młodzieży oraz niemieckich naukowców w znanych ze zbrodni niemieckich miejscach pamięci takich jak Auschwitz, Treblinka, Majdanek, ale też mniej znanych jak Palmiry czy Piaśnica, a także w muzeach, poświęconych wojnie i Holokaustowi. To nasz plan na kolejne lata".

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

ep/